Wraz ze styczniową emisją tych papierów, resort pozyskał z nich łącznie 1.700 mln euro.

"Obligacje wyceniono na 43 punkty bazowe powyżej średniej stopy swapowej, co oznacza poziom niższy o 22 pb w porównaniu z pierwszą transzą emisji tej obligacji w styczniu 2013 r. Uzyskany spread był nie tylko najniższy z dotychczasowych emisji na rynku euro ale również najniższy dla wszystkich polskich emisji zagranicznych od czasu kryzysu w 2008 r." - głosi komunikat.

Wycena uplasowanych obligacji odpowiada rentowności na poziomie 1,759 proc. przy płaconym corocznie kuponie w wysokości 1,625 proc.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk przyznaje, że resort zdecydował się wejść na rynek euro, wykorzystując mocną poprawę warunków rynkowych po osiągnięciu porozumienia finansowego w USA.

Reklama

"Ze względu na duży poziom posiadanych środków walutowych skoncentrowaliśmy się na jak najlepszej wycenie obligacji. Dlatego też nie emitowaliśmy nowego benchmarku o większej wartości a otworzyliśmy emisję dokonaną na początku br." - napisał Kowalczyk w komentarzu.

Resort podał, że nabywcami obligacji są przede wszystkim inwestorzy z Europy, w tym: Niemcy (29 proc.), Polska (26 proc.), Austria (12 proc.), Francja (7 proc.), Wielka Brytania (6 proc.), Belgia (6 proc.), Szwajcaria (2 proc.). Udział inwestorów z Azji wyniósł 7 proc.

W strukturze podmiotowej inwestorów największy udział miały banki - 62 proc. Udział funduszy inwestycyjnych wyniósł 19 proc., funduszy emerytalnych i instytucji ubezpieczeniowych 13 proc., a banków centralnych 4 proc.

"Duży udział w emisji miał sektor bankowy, gdyż w obecnej sytuacji rynkowej banki poszukują aktywów mało ryzykownych, czyli o niezbyt długim okresie wykupu i małym ryzyku kredytowym. Tradycyjnie emisja obligacji nominowanych w euro wywołała duże zainteresowanie krajowych podmiotów. Pomimo już rekordowo dużego udziału banków centralnych w obecnej emisji, inwestorzy ci również dzisiaj kupili nasze obligacje" - podał też wiceminister.

Emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji średnioterminowych na rynku europejskim (EMTN). Kierownikami konsorcjum emitującego obligacje są banki: BNP Paribas, Deutsche Bank, HSBC oraz UniCredit Bank.