Rynek przyjął zapowiedzi neutralnie. Chociaż na rynku stopy procentowej na początku sesji widać było dominację spadków cen obligacji skarbowych, to jednak należy zwrócić uwagę, że istotniejsze znaczenie w tym przypadku miało zapewne pogorszenie się nastrojów na core markets, gdzie również obligacje skarbowe traciły na wartości.

Istotne znaczenie dla rynku miało też oczekiwanie na wyniki przetargu zamiany w Polsce. Jak się okazało Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje skarbowe za 5,6 mld PLN. Jeśli chodzi o strukturę emisji, to sprzedano praktycznie tyle samo papierów WZ0119 i WZ0124, co stałoprocentowych DS1023. Ceny papierów o zmiennym kuponie wyniosły 98,80 PLN i 96,62-96,70 PLN, natomiast rentowności dla serii DS 4,428 proc.-4,438 proc.. Naszym zdaniem wynik aukcji jest korzystny dla MF w zakresie popytu. Z kolei rentowności DS1023 ukształtowały się nieco wyżej od porannych poziomów rynkowych.

Dopiero pod koniec sesji rynkiem „ruszyła” nieoficjalna informacja Bloomberga, że EBC może zdecydować się na wprowadzenie ujemnych stóp depozytowych w strefie euro. Wówczas doszło do spadku rentowności na rynkach bazowych, a w ślad za nimi również w Polsce. Ostatecznie środa przyniosła wystromienie krzywych – z jednej strony spadły krótkie stawki, a z drugiej wzrosły na dłuższym końcu krzywej.