W efekcie doprowadziło to do zawężenia się asset swap spreadów. Rynek pozostawał pod wpływem informacji napływających ze Stanów Zjednoczonych (na początku sesji obligacje również traciły na wartości – rentowności w sektorze 10 lat wzrosły do 4,45%).

Opublikowane w środę minutes Fed-u, w połączeniu z wypowiedzią J. Bullarda (Fed), że dobre dane listopadowe nt. rynku pracy zwiększyłyby ryzyko rozpoczęcia taperingu w grudniu, doprowadziły do silnych wzrostów rentowności amerykańskich Treasuries (w sektorze 10 lat powyżej 2,80%). Ten negatywny sentyment widać było również w Polsce. W przypadku krajowego rynku istotne znaczenie miały dodatkowo spekulacje, że EBC może zdecydować się na dalszą obniżkę stóp procentowych, dla stopy depozytowej nawet do wartości ujemnych. Dzięki temu skala zmian była wyraźnie mniejsza.

Publikowane dane nt. produkcji przemysłowej w kraju nie miały wpływu na notowania. Podtrzymujemy zdanie, że w najbliższych tygodniach rynek pozostanie pod wpływem spekulacji dotyczących możliwości szybszego ograniczenia QE przez Fed, a do grudniowego posiedzenia na rynku utrzyma się presja na wzrost rentowności na rynkach bazowych, w tym także w Polsce.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.

Reklama