Wśród posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych listopad najlepiej będą wspominać osoby inwestujące za pośrednictwem TFI w akcje z rozwiniętych rynków. – Chodzi zwłaszcza o Stany Zjednoczone, w których indeks S&P500 przebił barierę 1800 pkt i ustanowił nowe maksimum. Dobrze radziły sobie również niemiecki DAX oraz japoński Nikkei 225 – mówi Piotr Nowak, dyrektor ds. produktów inwestycyjnych Expandera.
Jak wynika z najnowszego rankingu TFI opracowywanego przez Expander i DGP, Pioneer Akcji Amerykańskich zyskał w zeszłym miesiącu 3,6 proc., a Amplico Akcji Amerykańskich – ponad 3 proc. O ponad 5 proc. wzrosły natomiast notowania funduszy Investor Indie i Chiny oraz ING (L) Japonia, i to właśnie one dały w listopadzie największy zarobek.
– Odmienna była sytuacja na rynkach wschodzących. Rosyjski indeks RTS stracił ponad 5 proc., zaś turecki XU100 ok. 2,4 proc. – zauważa dyrektor z Expandera. W efekcie ok. 5-proc. spadki zaliczyły Quercus Turcja i Arka BZ WBK Akcji Tureckich. Jeszcze gorzej wiodło się funduszom złota: Investor Gold Otwarty spadł o 6,4 proc., Superfund Goldfuture – o blisko 7,5 proc., a PKO Złota o prawie 8 proc.
Listopad był pierwszym w tym półroczu miesiącem, w którym pod kreską znalazły się fundusze małych i średnich spółek. – Trochę lepiej wyglądała sytuacja w segmencie akcji polskich uniwersalnych, głównie za sprawą WIG20, który zyskał 2,2 proc. – dodaje przedstawiciel Expandera. W efekcie fundusze akcji polskich przyniosły średnio półprocentową stopę zwrotu.
Reklama
– Wśród najlepszych inwestycji z sektora blue chipów należy wyróżnić Bogdankę, Orlen oraz Grupę Lotos. Zadowoleni mogą być także posiadacze akcji średniej wielkości banków oraz PZU. Ta ostatnia spółka wypłaciła zaliczkę na poczet dywidendy, ale jej kurs dość szybko odrobił związany z tym spadek odcięciem – zauważa Bartosz Arenin, zarządzający Subfunduszem Akcji Dywidendowych w Copernicus TFI.
Właśnie to towarzystwo było w listopadzie numerem jeden w naszym rankingu. Pozycję drugą utrzymało Eques TFI, zaś na trzecią awansowało AgioFunds TFI. – Koncentrujemy się na czysto fundamentalnym podejściu do rynku, który jest nam najbliższy, czyli na rynku krajowym. Realną wartość stanowi według nas dobra znajomość wyselekcjonowanych spółek, ich biznesu i perspektyw – komentuje Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI. Dodaje, że towarzystwo odnotowało największe napływy aktywów do funduszy Agio Agresywny (polskie akcje) i Agio Kapitał (polskie obligacje przedsiębiorstw).
– Mimo ostatnich spadków inwestorzy nadal mogą liczyć na udany koniec roku – uważa Piotr Krawczyński z TFI PZU. Według niego nadal mamy do czynienia ze średnioterminowym trendem wzrostowym na naszym rynku akcji, a ostatnią przecenę należy uważać za korektę fali wzrostowej. – WIG20 powinien osiągnąć poziom 2650 punktów, co oznacza 5-proc. potencjał wzrostu. Jeszcze lepiej powinny zachowywać się małe i średnie spółki – mówi nam Krawczyński. Odmiennie jego zdaniem wygląda sytuacja na rynku polskiego długu.
ikona lupy />
Ranking TFI - listopad 2013 r. / DGP