Zachód szykuje pomoc finansową dla Ukraińców. Nad odpowiednim planem pracują obecnie Stany Zjednoczone i Europa – podaje dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Jak twierdzą analitycy, w ten sposób Zachód próbuje stworzyć dla Kijowa poduszkę bezpieczeństwa na wypadek potencjalnych prób ekonomicznego szantażu ze strony Rosji. Przypomnijmy, że tuż po ustąpieniu ze stanowiska premiera Mykoły Azarowa Kreml postanowił się wstrzymać z udzieleniem obiecanej finansowego wsparcia dla Ukrainy do momentu, aż zostanie utworzony nowy rząd. Chodzi o 15 mld dol., które Moskwa zobowiązała się przeznaczyć na zakup ukraińskich papierów wartościowych (choć pierwsze 3 mld wsparcia z tej puli Kijów otrzymał pod koniec grudnia).

Zdaniem Ashton zachodni pakiet pomocowy dla Ukrainy nie byłby mniejszy od rosyjskiego. Mógłby on wesprzeć Ukrainę w fazie przejściowej, gdy rząd tymczasowy przygotowywałby ważne reformy polityczne i gospodarcze oraz wybory prezydenckie. Otrzymanie zachodniego wsparcia nie wiąże się z koniecznością zawarcia przez Kijów umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Według zapewnień zachodnich polityków pomoc dla Ukrainy mogłaby być zebrana nawet w ciągu dwóch tygodni od momentu powołania rządu tymczasowego.

>>> Czytaj też: Miasto-państwo Majdan. Ukraina szykuje się na ostateczne rozwiązanie

Reklama

Sytuacja gospodarcza Kijowa jest tak zła, że z trudem wywiązuje się on z bieżących zobowiązań finansowych. Mimo gigantycznej zniżki za gaz ziemny, jakiej udzieliła Ukrainie Moskwa, spółka Naftohaz ma trudności z opłacaniem rachunków. Obecnie jej dług względem Gazpromu przekracza 3 mld dol. W związku z tym – jak podaje dziennik „Wiedomosti” – rosyjski koncern rozważa przejście na system przedpłat. Czyli najpierw zapłaćcie, a dopiero wyślemy wam gaz.

W obecnej sytuacji pomoc finansowa z zewnątrz pozostaje jedynym realnym rozwiązaniem, by przełamać polityczny impas nad Dnieprem – zaznaczają eksperci. Zdolność Ukrainy do samodzielnego zbierania kapitału na rynkach finansowych spadła do minimum, po tym jak agencja ratingowa Moody’s w ślad za Standard & Poor’s obniżyła wiarygodność kredytową Kijowa do poziomu Caa2. Tak źle w ratingach Ukraina nie wypadała nawet w 1998 r., gdy doszło do technicznego bankructwa w kraju.