Sytuacja na rynku

Opracowywany przez HSBC/Markit wskaźnik PMI dla usług w Chinach sugeruje, że ten sektor ledwo się tam rozwija – odnotowano jedynie 50,7 pkt. Po tej publikacji w nocy waluty na antypodach nieco straciły. Jednak ogólne nastawienie do ryzyka nie ucierpiało jakoś szczególnie, gdyż notowania w Nowym Jorku zamknęły się bardzo pozytywnie, a w walutach rynków wschodzących nastąpiło odbicie. USD/JPY poszedł ostro w górę, a w innych parach jena zmiana ta była jeszcze gwałtowniejsza – zwłaszcza na EUR/JPY, po stosunkowo jastrzębim wydźwięku wczorajszych decyzji EBC.

Dane opublikowane przed raportem z amerykańskiego rynku pracy

W Europie poranek był dość intensywny, gdyż poznaliśmy dane dotyczące produkcji w Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, a także aktualny stan niepokojącego deficytu Wielkiej Brytanii. Tę ostatnią kwestię rynek nadal beztrosko ignoruje (czy może jednak nie? Zastanawiam się, czy część niedawnego osłabienia nie wynika z dostrzeżenia obrazu strukturalnej sytuacji tego kraju, chociaż przypuszczam, że spadki GBP w ostatnim czasie wiązały się przede wszystkim z zamykaniem pozycji; ponadto sam funt stał się walutą nieco bardziej procykliczną. Do tego dochodzi jeszcze wczorajsza zwyżka na EUR/GBP po mniej niż gołębich decyzjach Europejskiego Banku Centralnego). Sytuacja na rynku w okolicach publikacji danych na temat produkcji w Niemczech zapowiadała się nerwowo, gdyż wczorajszy wskaźnik zamówień w fabrykach okazał się nieciekawy.

Reklama

Komunikat RBA - zaskakujący zwrot

Dolar australijski w nocy nieco stracił na wartości po publikacji chińskiego PMI dla usług. Z kolei najnowszy komunikat Reserve Bank of Australia (RBA) był dużym zaskoczeniem, gdyż wyrażono w nim obawy, że słabszy AUD może potęgować presję cenową, a spowolnienie w gospodarce być może jest mniejsze, niż dotychczas sądzono. (Przypominam, że dynamika CPI w czwartym kwartale okazała się dużo wyższa od oczekiwanej – ulubiona przez RBA „średnia ucinana” wzrosła o 0,9% kw./kw., podczas gdy przewidywano 0,6%.) Jest to dość dziwne – przez długi czas RBA nie przestawał wypowiedziami osłabiać waluty. Sugeruje to, że w AUD możemy mieć jeszcze trochę miejsca na konsolidację, biorąc pod uwagę dość dużą popularność krótkich pozycji w tej walucie w ostatnim czasie.

NFP: będzie odbicie po grudniowym rozczarowaniu?

Publikowany dzisiaj raport na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i ogólnie sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych jest oczywiście głównym tematem dnia, gdyż w grudniu statystyki okazały się dramatycznie gorsze od przewidywanych. W takich sytuacjach zawsze kusi mnie, by prognozować „powrót do średniej” – kiepski odczyt z zeszłego miesiąca oznacza, że tym razem wynik będzie dużo lepszy, po prostu dlatego, że inne wskaźniki, jak np. ADP, zatrudnienie w sektorze pozaprzemysłowym według ISM, itd., najwyraźniej nie wskazują na szerzej zakrojone pogorszenie się sytuacji. Oczekiwania wskazują podobno na ok. 180 000 nowych etatów, chociaż stosunkowo łatwo o zaskoczenie wyższą liczbą, biorąc pod uwagę obawy, że zobaczymy kolejny kiepski wynik.

Przewiduje się, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 6,7 proc., a wielu jest bardzo ciekawych, czy wygaśnięcie programu dodatkowych zasiłków dla bezrobotnych może oznaczać, że w najbliższych miesiącach wskaźnik ten spadnie poniżej 6,5 proc. Osoby, które pobierały te świadczenia, zostaną statystycznie sklasyfikowane jako „pracownicy zniechęceni”, a zatem nie będą już wchodzić w skład oficjalnej potencjalnej siły roboczej (co po raz kolejny zmniejszy wskaźnik aktywności zawodowej).

Wykres: EUR/USD

W tej parze mieliśmy gwałtowną zmianę kierunku, a obecnie dane techniczne sugerują, że po wczorajszym zwrocie powinniśmy zmierzać w górę. Jednak trudno tak mocno polegać na sytuacji technicznej, gdyż nadchodzące dni niosą ze sobą bardzo istotne wydarzenia związane z ryzykiem – nie tylko dzisiejsze informacje o zatrudnieniu w USA, ale także zeznania Janet Yellen w przyszłym tygodniu przed Kongresem. Wielu jest zdania, że Europejski Bank Centralny (EBC) mimo wszystko będzie wolał wprowadzić jakieś zmiany na marcowym posiedzeniu, więc przypuszczam, że ta najnowsza zwyżka jest bardzo krucha i zależy od wydarzeń oraz ewentualnych sygnałów ze źródeł związanych z EBC co do posunięć planowanych na marzec. Poziom, do którego w ciągu tej sesji może nas doprowadzić wahnięcie w dół, to być może 1,3540/30. Oczywiście w przypadku słabych danych z amerykańskiego rynku pracy zwyżka może się przedłużyć, testując w kolejnych dniach kluczowy poziom oporu na 1,3700.

Ach, i jeszcze zatrudnienie w Kanadzie

Zwróćcie uwagę, że także Kanada publikuje dziś swoje statystyki na temat styczniowego zatrudnienia. W grudniu zmiana netto w liczbie pracujących wyniosła tu koszmarne -46 000 etatów: był to jeden z najgorszych wyników w ostatnich latach. W swej historii ten wskaźnik często wykazywał powroty do średniej z miesiąca na miesiąc, więc powinniśmy spodziewać się liczby dodatniej, pytanie tylko, jak dużej. Gospodarka kanadyjska cierpi na skutek długiego okresu przeszacowania CAD oraz drenażu sektora przemysłowego (tzw. choroba holenderska, itd.). Coraz silniejsze są też oznaki, że bańka prywatnego zadłużenia dochodzi do szczytu, co będzie oznaczać długiego „kaca" dla wzrostu PKB, gdyż sektor prywatny będzie musiał po prostu zmniejszyć lewarowanie. Każde umocnienie CAD moim zdaniem będzie okazją, by zająć w tej walucie strukturalne krótkie pozycje.

Najważniejsze dane ekonomiczne:

• Australia – wskaźnik wyników w budownictwie wg AiG w styczniu wyniósł 48,2 pkt. wobec 50,8 pkt. odnotowanych w grudniu.

• Chiny – wskaźnik PMI dla usług wg HSBC/Markit w styczniu wyniósł 50,7 pkt. wobec 50,9 pkt. odnotowanych w grudniu.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Szwajcaria – rezerwy walutowe w styczniu (08:00)

• Szwecja – produkcja przemysłowa/usługowa i zamówienia w przemyśle w grudniu (08:30)

• Norwegia – produkcja artykułów przemysłowych (09:00)

• Wielka Brytania – saldo obrotów towarowych w grudniu (09:30)

• Wielka Brytania – produkcja przemysłowa i przetwórstwo przemysłowe w grudniu (09:30)

• Strefa euro – wystąpienie Merscha z EBC (10:45)

• Niemcy – produkcja przemysłowa w grudniu (11:00)

• Strefa euro – wystąpienie Provopolousa z EBC (11:00)

• Kanada – stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia netto w styczniu (13:30)

• Stany Zjednoczone – zmiana liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym w styczniu (13:30)

• Stany Zjednoczone – stopa bezrobocia w styczniu (13:30)

• Stany Zjednoczone – średnia płaca godzinowa i średnia długość tygodnia pracy w styczniu (13:30)

• Stany Zjednoczone – kredyty konsumenckie w grudniu (20:00)

• Kanada – wystąpienie Macklema, wiceprezesa Bank of Canada (20:25)

• Japonia – saldo na rachunku bieżącym w grudniu (Niedz. 23:50)

• Japonia – wskaźnik zaufania konsumentów w styczniu (Pon. 05:00)