Z jednej strony stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie w celu wsparcia gospodarki. Z drugiej strony będziemy obserwować dalsze stopniowe ograniczanie programu skupu aktywów jeśli sytuacja na rynku pracy będzie poprawiała się a inflacja powróci do celu. Waluta amerykańska ostatecznie zyskała na wartości w relacji do euro. Obecnie eurodolar handlowany jest w rejonie 1,3630, jednak jeśli publikowane dane o produkcji przemysłowej za grudzień ze strefy euro okażą się słabsze, to najprawdopodobniej para powróci dziś poniżej poziomu 1,3600.

Kluczowy dla waluty brytyjskiej będzie kwartalny raport nt. inflacji Bank Anglii i przemówienie Carney’a. Najprawdopodobniej dziś zostaną zrewidowane założenia dotyczące wytycznych co do kształtowania się polityki monetarnej w przyszłości. Należy również oczekiwać, iż Carney powtórzy, iż w dalszym ciągu nie ma potrzeby spieszyć się z podwyżką stóp procentowych. Ostatnie sygnały świadczące o braku konieczności zacieśniania polityki monetarnej w najbliższej przyszłości zaważyły na notowaniach GBP. Takie ryzyko istnieje również dzisiaj.

EURUSD

Sytuacja na eurozłotym ustabilizowała się. Para wyhamowała spadki w rejonie górnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym. Tuż powyżej przebiega zniesienia 61,8% całości ostatnich wzrostów, w związku z czym rejon 4,1660-4,1710 stanowi istotną strefę wsparcia, która może okazać się impulsem do niewielkich wzrostów na EURPLN. Najbliższy opór to poziom 4,19.

Reklama

GBPUSD

Funt zachowuje się stabilnie w oczekiwaniu na raport BOE nt. inflacji. GBPUSD handlowany jest tuż poniżej oporu w postaci kinjun sen na wykresie dziennym, a także połowy zniesienia całości fali spadkowej ukształtowanej w drugiej połowie stycznia 2014 roku. Jeśli BoE nie zaskoczy, to trudno będzie oczekiwać wyjścia powyżej poziomu 1,65 w najbliższym czasie. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,64.