Inflacja konsumencka wyniosła 0,7 proc. w ujęciu rocznym w styczniu - podał GUS. To tyle samo, co w poprzednim miesiącu.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1 proc., podał też GUS.

"Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,4 proc. Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,8 proc. więcej niż w grudniu ub. roku" - głosi komunikat.

W styczniu br. odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 3,9 proc. w ujęciu miesięcznym). Z kolei ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podał dalej GUS.

Reklama

>>> Zobacz też najnowsze dane GUS dotyczące tempa wzrostu polskiej gospodarki w IV kwartale 2013 roku.

Ceny związane z transportem były o 1,0 proc. niższe niż w grudniu ub. roku. Spadły także opłaty związane z łącznością, odnotowano też nieznaczny spadek cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Opłaty związane z edukacją w styczniu br. utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W styczniu br. wzrosły ceny w zakresie restauracji i hoteli.

Trzynastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się inflacji w zakresie 0,8-1,1 proc. w ujęciu rocznym (średnia wyniosła 0,90 proc.). Ministerstwo Gospodarki oczekiwało w styczniu inflacji na poziomie 0,9 proc. rok do roku.

GUS zaznacza, że "prezentowane dane mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie, po dokonaniu corocznej zmiany systemu wag, który stanowi struktura wydatków gospodarstw domowych (bez spożycia naturalnego) z roku poprzedzającego rok badany".

>>> Podczas wprowadzania euro na Łotwie nie udało się uniknąć tak zwanego "efektu cappuccino". Chodzi o podnoszenie cen części towarów podczas przeliczania ich z waluty dotychczas obowiązującej. Czytaj więcej >>>

ikona lupy />
Dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych i kursów walut w latach 2013 i 2014 / Media