Jednocześnie spółka zapowiada przejęcia w regionach Morza Północnego, Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) i Pakistanu.

MOL przedstawił w prezentacji cele na 2014 r., które obejmują m.in.: "organiczny capex 1,6-1,9 mld USD, z naciskiem na segment wydobywczy, miejsce na dywidendę zbliżoną do lat ubiegłych".

Ok. 1,0 mld USD ma zostać przeznaczone na prace związane z rezerwami węglowodorów. Na koniec 2013 r. rezerwy MOL-a wynosiły 576 mln baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe) zasobów SPE 2P (tj. potwierdzonych i prawdopodobnych wg terminologii Society of Petroleum Engineers - SPE).

MOL oczekuje produkcji na poziomie 91-96 tys. baryłek dziennie w 2014 r. i 105-110 baryłek 2015 r. (włączając ogłoszone, ale jeszcze nie zamknięte transakcje dot. BaiTex I Morza Pólnocnego), podano także w prezentacji. W 2018 r. produkcja ma sięgnąć 125-125 tys. baryłek dziennie (przy czym wydobycie w regionie CEE ma w tym okresie obniżyć się do nieco powyżej 60% całości z ok. 80% w ub.r.).

Reklama

"Aktywna działalność M&A ma odnotować przejście do nowej ligi - w kręgu zainteresowań Morze Północne, WNP i Pakistan" - czytamy dalej.

MOL podkreśla, że jego tradycyjnym regionem bazowym jest Europa Środkowo-Wschodnia. W Rosji grupa ma trzy bloki plus jeden w Kazachstanie (wspólny). Na Bliskim Wschodzie kluczowe są projekty w irackiej części Kurdystanu, natomiast w Pakistanie MOL jest obecny na pięciu bokach (w tym w trzech jest operatorem). Koncern planuje tez dalsze prace w regionie Morza Północnego.

W ujęciu dolarowym, skonsolidowany zysk netto MOL-a w okresie I-IV kw. 2013 r. wyniósł 97 mln USD wobec 672 mln USD zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio: 24.144 mln USD wobec 24.496 mln USD.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 5 rafinerii). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.