„Wzrost budżetów na IT w Austrii sięga 2-3 proc. rocznie. W Polsce dynamika jest nawet ok. 2 razy wyższa. Nie ma wątpliwości, że w ciągu najbliższych lat Polska, ale też Turcja, prześcigną Austrię i będą miały znacznie wyższe wydatki na IT niż Austria" – powiedział Borenich podczas spotkania z dziennikarzami.

Kapsch wskazuje, że wartości polskiego rynku IT obecnie wynosi 5 618 mln euro, podczas gdy rynek austriacki to 6 144 mln euro.

Roman Durka, prezes Kapsch w Polsce uściślił, że dynamika polskiego rynku to 3,5-4 proc., w tym najszybciej rozwijają się usługi (w tempie nawet 10 proc.), lekko rośnie segment magazynowania danych, a stabilny jest segment sprzętowy.

„Informatyka i telekomunikacja to nie tylko ważne elementy w modernizacji i zwiększaniu efektywności firm. Ten nieustannie rozwijający się sektor rynku jest także ważną siłą napędową całej gospodarki. Polska wykazuje się w tym zakresie dużą dynamiką wzrostu i posiada wielu doskonale wykwalifikowanych informatyków" - ocenił dyrektor generalny Kapsch BusinessCom.

Reklama

>>> Czytaj też: Comarch podbija Amerykę Południową. Zakłada spółkę w Chile

Durka dodał, że badanie branży przeprowadzone przez Kapsch BusinessCom odnoszące się do wiodących trendów rynku IT i pokazujące, że Polska wypada bardzo dobrze na tle innych krajów jest potwierdzeniem ogromnego potencjału lokalnej branży, która podąża za światowymi trendami, stając się liderem w regionie.

"Prognozy rynkowe mówią już od jakiegoś czasu o rosnącej popularności rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Nasz rynek w pełni je potwierdza" - zaznaczył prezes Kapsch w Polsce.

Wysoka pozycja Polski w rankingu Kaprsch bierze się głównie z planów dotyczących wykorzystania usług informatycznych, ale także z obecnych wyników polskich firm, które są powyżej średniej. Według raportu, przodujemy w wykorzystaniu technologii cloud computing. 31 proc. polskich firm korzysta z zasobów informatycznych w chmurze (średnia wszystkich badanych krajów wynosi 27 proc.), a 30 proc. kierowników działów IT w Polsce planuje w ciągu następnych trzech lat przenieść część swoich zasobów informatycznych do chmury obliczeniowej. Ponadto, w tej samej perspektywie czasu, 25 proc. z nich zamierza zakupić systemy zintegrowanej komunikacji (średnia wynosi 22 proc.).

Jeśli chodzi o pozwolenie pracownikom na korzystanie z własnych smartfonów czy tabletów do wykonywania pracy, w przypadku Polski jest to 30 proc. (średnia wynosi 25 proc.). Polska jest stosunkowo wysoko w rankingu mobilnego dostępu do aplikacji korporacyjnych przez smartfony czy tablety oraz możliwości zintegrowania własnego urządzenia mobilnego z siecią firmową. Jeśli chodzi o możliwość korzystania z przyjaznego środowiska dla urządzeń mobilnych (BYOD - Bring Your Own Device) w kolejnych trzech latach, Polska plasuje się powyżej średniej. 17 proc. kierowników działów IT zamierza skorzystać z takiej możliwości (średnia w badanych krajach to 14 proc.).

Tymczasem 42 proc. polskich firm planuje zwiększenie kosztów osobowych związanych z bezpieczeństwem, a 53 proc. - zamierza zwiększyć związane z tym wydatki. Wirtualizacja zasobów informatycznych jest coraz bardziej popularna. W Polsce współczynnik ten wynosi 43 proc., czyli nieco poniżej średniej. Najpopularniejsza jest wirtualizacja serwerów i centrów danych, której wprowadzenie deklaruje 90 proc. wszystkich firm korzystających z wirtualizacji.

>>> Polecamy: Dolina Krzemowa stoi otworem dla polskich firm. Rząd i Unia wesprą finansowo