Idea Cloud. Tak się ma nazywać nowa odsłona oferty Idea Banku dla firm. Bank prezentuje ją dzisiaj, ale z wcześniej przekazywanych, szczątkowych informacji można wywnioskować, czym instytucja chce zaskoczyć. Idea deklaruje przede wszystkim, że będzie to pierwszy na świecie bank w chmurze. Co to oznacza? Bank zaoferuje m.in. usługę, którą można określić jako wirtualny sejf. To w nim, na bezpiecznym bankowym serwerze, właściciel firmy będzie mógł przechowywać w formie elektronicznej wszelkie dokumenty. Dostęp do nich będzie miał z każdego miejsca na ziemi i o każdej porze, bez konieczności noszenia ze sobą w teczce lub laptopie. Dotychczasowych klientów Idea Banku nie powinno też zaskoczyć to, że nowa Idea będzie oferować integrację rachunku z usługami księgowymi. Już dziś przedsiębiorcy posiadający konto biznesowe w Idea Banku mogą korzystać z usług firmy księgowej Tax Care, która jest w tej samej grupie kapitałowej co bank. W nowej Idei integracja ma pójść jeszcze dalej. Podobnie jak uproszczenie procedur związanych z przyznawaniem kredytów.
Idea Bank idzie o krok do przodu w panującej w bankowości tendencji, polegającej na znaczącym zwiększaniu funkcjonalności internetowych serwisów transakcyjnych. Szczególnie widać to w ofercie dla klientów indywidualnych, ale coraz częściej w bankowości dla przedsiębiorców.
Już dziś firmowi właściciele kont w większości banków za pośrednictwem internetowego kanału dostępu do banku mogą wykonać wszystkie czynności związane z transakcjami bieżącymi. Mogą więc sprawdzać saldo i historię operacji na rachunku, generować wyciągi, wykonywać przelewy jednorazowe, zdefiniowane czy z przyszłą datą realizacji, zarządzać limitami wypłat na kartach debetowych i kredytowych, zakładać i zrywać lokaty itd.
Ale to nie wszystko. Podobnie jak Idea Bank, również inne instytucje rozbudowują swoje serwisy internetowe, w wyniku czego przedsiębiorcy coraz rzadziej muszą odwiedzać stacjonarne oddziały. Przykładem mogą być internetowe wnioski kredytowe, rozpatrywane w kilka czy kilkanaście minut. Przedsiębiorca może wystąpić o kredyt, siedząc przy biurku we własnej firmie lub w domu, by po kilku czy kilkunastu minutach mieć na rachunku środki z kredytu. W ten sposób życie przedsiębiorcom ułatwia między innymi mBank czy Alior, a oferta kierowana jest do stałych klientów. Natomiast Idea Bank deklaruje, że z takich szybkich pożyczek mogą skorzystać także i klienci innych banków.
Reklama
Analizując ofertę banków zauważyć można, że coraz więcej z nich proponuje też wymianę walut online, dzięki czemu klient może sam decydować o momencie transakcji i dostosowywać kurs wymiany do swoich potrzeb. Pieniądze niemal natychmiast znajdują się na rachunku złotowym bądź walutowym, wskutek czego od razu są do dyspozycji przedsiębiorcy. Ta funkcja cieszy się szczególną popularnością wśród eksporterów i importerów. Banki zazwyczaj oferują ją poprzez dodatkową zakładkę w serwisie transakcyjnym. Obecnie już kilka instytucji umożliwia wymianę walut online. Wśród nich wymienić można na przykład Raiffeisen Polbank, Bank Zachodni WBK czy BPH.
Inną funkcją, którą banki starają się udostępniać swoim klientom firmowym, są usługi księgowe. W największym zakresie robi to dziś Idea Bank. Ale możliwość skorzystania z usług księgowych proponuje swoim klientom także kilka innych banków, m.in. Citi Handlowy czy PKO BP. Inne instytucje, jak np. Pekao, umożliwiają sprawniejsze realizowanie płatności w formie efaktury. Przedsiębiorca, który zechce skorzystać z tej usługi, będzie otrzymywał informacje o oczekujących na zapłatę fakturach w serwisie internetowym. Jeżeli zdecyduje się je opłacić, wystarczy, że kliknie w dany dokument, a system wypełni potrzebne pola w formatce przelewu. Rolą użytkownika rachunku pozostanie akceptacja płatności.

Następny krok – bankowość mobilna

Większość przedsiębiorców przyzwyczaiła się do bankowości internetowej. Wiele wskazuje na to, że wkrótce przyjdzie się im przyzwyczaić do tego, że z banku coraz częściej będą korzystać w komórce. Aplikacje na smartfony, lekkie wersje serwisów internetowych banków czy serwisy przygotowane w technologii RWD (umożliwia stronie WWW adaptowanie się do rozmiaru monitora, na którym jest wyświetlana) są już powszechnie używane przez klientów indywidualnych. Jednak coraz częściej wykorzystywane są także przez przedsiębiorców. Małe jednoosobowe firmy w większości banków mogą korzystać z tych samych rozwiązań mobilnych co klienci indywidualni. Natomiast dla większych firm często przygotowywane są specjalne aplikacje, których funkcjonalności odpowiadają na potrzeby dużych przedsiębiorstw. Mowa tu przede wszystkim o możliwości współakceptacji płatności przez kilku członków kierownictwa firmy. Takie przeznaczone dla większych podmiotów rozwiązania ma kilka banków, m.in. mBank, ING Bank Śląski czy Millennium. Aplikacje te posiadają też zwykle kilka innych funkcji, nieprzydatnych małemu przedsiębiorcy, jak np. możliwość akceptacji paczki złożonej z wielu przelewów. Dzięki temu księgowa w korporacji za jednym razem może wysłać pensje całej załodze.