W marcu mamy do czynienia z kontynuacją niepokojących wydarzeń na arenie międzynarodowej, które mają wpływ na rynki finansowe. W jaki sposób odbija się to na rynku kredytów?

Efektem zawirowań jest spora zmienność na rynku walutowym, w tym w notowaniach polskiej waluty. Jednak dobre informacje makroekonomiczne z gospodarki przekonują Radę Polityki Pieniężnej do utrzymywania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Również Europejski Bank Centralny utrzymał w marcu główne stopy na niezmienionym poziomie. Powoli staje się jasne, że pomimo rosnącego zainteresowania programem „Mieszkanie dla Młodych” ze strony kredytobiorców oraz banków, nie należy spodziewać się, że program spowoduje rewolucję na rynku kredytów hipotecznych. Osoby do 35 roku życia nabywające swoje pierwsze mieszkanie od dewelopera to niestety tylko niewielka część uczestników rynku kredytów. W najnowszym rankingu INVIGO zmiany są jedynie kosmetyczne. W zestawieniu kredytów w PLN w tym miesiącu zabrakło Banku Ochrony Środowiska, za to z ciekawą ofertą pojawił się Eurobank. Zachęcamy do uważnej analizy najnowszego zestawienia
i wyboru najkorzystniejszej oferty.

W niniejszym rankingu, tradycyjnie już, prezentujemy aktualne promocje i oferty specjalne. Wynikiem tego są zmiany w rankingu INVIGO TOP 10, przygotowywanym przez ekspertów pośrednika na początku każdego miesiąca. Zestawienie powstaje w oparciu o aktualne oferty banków współpracujących z firmą. Na potrzeby rankingu analitycy Invigo badają także zdolność kredytową klienta osiągającego przeciętne dochody, a także tradycyjnej polskiej rodziny „2+2”. Eksperci Invigo zwracają uwagę na fakt, że poszukując najatrakcyjniejszego kredytu dla siebie warto brać pod uwagę nie tylko wysokość comiesięcznej raty, ale także pozostałe parametry kredytu oraz opłaty dodatkowe, jakie się z nim wiążą.

>>> Czytaj też: Ranking hipotek: kredyt mieszkaniowy najtaniej u największych

Zdolność kredytowa

Reklama

Według najnowszych danych GUS, wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi około 3 808,11 zł, czyli około 2717,91 zł na rękę. Osoba, która nie ma żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 244 498 zł kredytu. Maksymalna rata, jaką kredytobiorca może opłacać wynosi 1359 zł w przypadku kredytu w złotych i 1094 zł w przypadku kredytu walutowego. Niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie oraz 300 złotych miesięcznej raty innego kredytu (np. gotówkowego) znacznie obniżają zdolność kredytową, ale nadal można pożyczyć 187 826 zł. Podkreślić należy, że wyliczenia zdolności kredytowej mają charakter uśredniony, dlatego też zdolność kredytowa w wybranym banku może się różnić.

Tradycyjna rodzina złożona z rodziców oraz dwójki dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5436 zł (stała umowa o pracę) - przy założeniu, że nie ma żadnych innych zobowiązań - może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 519 221 zł. Przy średniej cenie transakcyjnej 1 metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, która wynosi 7 274 zł/m2 (Raport ZBP, AMRON–SARFiN, IV kwartał 2013r.) za tę kwotę kredytu rodzina może sobie pozwolić na zakup około 71 metrowego mieszkania. Dodatkowe obciążenia domowego budżetu (np. raty niewielkich kredytów gotówkowych) lub limity w kontach znacznie obniżą wysokość potencjalnego kredytu. Jednak nawet przy pewnych ograniczeniach, typowa polska rodzina z dwójką dzieci z powodzeniem może starać się o kredyt w wysokości 462 549 zł.

RANKING NAJCIEKAWSZYCH OFERT

Invigo przeanalizowało propozycje dla klienta, który szuka kredytu na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych - czyli zakup mieszkania/domu bądź też na budowę domu. Kredyt wyniesie 200 tys. zł i będzie spłacany przez 30 lat. Warto dodać, że z danych Invigo wynika, że jest to najbardziej poszukiwany i jednocześnie najczęściej wybierany przez klientów pośrednika okres kredytowania nieruchomości.

Kredyt w PLN na 80 proc. LTV

Marcowy ranking Invigo TOP 10 ponownie otwiera bank PKO BP, który nieustannie broni swojej czołowej pozycji. Propozycja PKO BP oparta o marżę 1,1 proc. i zerową prowizję nadal pozostaje jedną z ciekawszych ofert dla osób poszukujących kredytu. Warto jednak wiedzieć, że wspomniane atrakcyjne warunki - promocyjna marża w pierwszym roku kredytowania i brak prowizji są oferowane klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku, wykupią w banku ubezpieczenie od utraty pracy na okres 4 lat oraz nabędą kartę kredytową i/lub skorzystają z ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank. W kolejnych latach trwania kredytu marża wzrośnie do poziomu 1,5proc., co spowoduje wzrost raty do 978 zł. Koszt ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji warunkujących skorzystanie z oferty wynosi 3,25 proc. od kwoty kredytu.

Na miejscu drugim, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, uplasował się bank Pekao S.A., który proponuje marżę w wysokości 1,34 proc. - jest to oferta promocyjna, obowiązująca przez pierwsze 2 lata kredytowania. Oferta jest kierowana do klientów, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia, posiadają lub nabędą kartę debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości oferowane przez bank. W dalszym okresie kredytowania marża wynosi 1,64 proc. Prowizja wynosi 1,95 proc. Bank ma w swojej ofercie również kredyt ze stałą marżą w całym okresie kredytowania. W tej opcji marża wynosi 1,79 proc., w przypadku, gdy prowizja banku jest doliczona do kwoty kredytu lub 1,69 proc. przy prowizji płatnej gotówką. Przy tych opcjach bank pobierze prowizję w wysokości 1,59 proc.

Na trzeciej pozycji rankingu analizujemy ofertę Citi Handlowego. Kredyt z marżą 1,4 proc. oraz prowizją 1 proc. jest propozycją dla klientów, którzy otworzą konto, zadeklarują regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia oraz nabędą kartę kredytową.

>>> Polska ma jedne z najdroższych kredytów mieszkaniowych w Europie. Wszystko dlatego, że główna stopa procentowa w strefie Euro jest 10-krotnie niższa niż w Polsce. Czytaj więcej.

Kredyt w PLN na 95 proc. LTV

Na pierwszym miejscu zestawienia ponownie uplasował się bank PKO BP, który oferuje promocyjną marżę
w wysokości 1,1 proc. oraz brak prowizji klientom, którzy otworzą konto w banku, wykupią ubezpieczenie od utraty pracy na okres 4 lat, posiadają lub nabędą kartę kredytową i/lub skorzystają z ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank. Dodatkowo, bank z tytułu ubezpieczenia brakującego wkładu własnego podwyższy marżę o 0,25 proc, co spowoduje wzrost raty o 31 zł. Warto wiedzieć, że preferencyjna marża obowiązuje tylko w pierwszym roku kredytowania, w kolejnych latach wzrośnie do poziomu 1,92 proc. i spowoduje wzrost miesięcznej raty kredytu do poziomu 1028 zł.

Pozycja druga należy do banku Pekao S.A. Bank oferuje marżę w wysokości 1,34 proc. oraz prowizję 1,95 proc. klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia, posiadają lub nabędą kartę debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości oferowane przez bank. Ponadto bank będzie wymagał opłacenia ubezpieczenia rekompensującego brak wkładu własnego. Koszt ubezpieczenia wynosi 2928 zł płatne z góry za cały okres (122 miesięcy). Warto wiedzieć, że promocyjna marża obowiązuje tylko podczas dwóch pierwszych lat kredytowania. W dalszym okresie trwania kredytu marża wzrośnie do poziomu 1,89 proc., co spowoduje wzrost raty do1024 zł. Bank ma w swojej ofercie również kredyt ze stałą marżą w całym okresie kredytowania. W tej opcji marża wynosi 2,04 proc., w przypadku, gdy prowizja banku jest doliczona do kwoty kredytu lub 1,94 proc. przy prowizji płatnej gotówką. Przy tej opcji bank pobierze prowizję w wysokości 1,69 proc.

Na miejscu trzecim prezentujemy ofertę Alior Banku. Klienci zainteresowani kredytem hipotecznym w tym banku mogą liczyć na promocyjną marżę od 1,4 proc. - w przypadku, kiedy zdecydują się na zakupienie ubezpieczenia na życie dostępnego w ofercie banku. Klient ma obowiązek wykupić je na okres 5 lat (koszt ubezpieczenia to niestety aż 10 proc. kwoty kredytu). Warto wiedzieć, że zakup wspomnianej polisy zwalnia klientów również z konieczności opłacania prowizji banku z tytułu udzielenia kredytu, a także, że kwota ubezpieczenia nie może zostać doliczona do kwoty kredytu. Dla klientów niezainteresowanych wykupieniem ubezpieczenia marża banku wyniesie od 2,20 proc. Bank pobierze także prowizję w wysokości 2-5 proc. Z tytułu brakującego wkładu własnego bank pobierze składkę w wysokości 1103 zł za pierwsze 3 lata ochrony ubezpieczeniowej.

Kredyty dostępne w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”

W marcu mamy możliwość zaprezentowania czterech ofert – Alior Bank, Pekao SA, PKO Bank Polski oraz Getin Noble Bank. Zgodnie z informacją przekazaną przez BGK złożono już ponad 1,9 tys. wniosków na łączną kwotę oczekiwanego wsparcia w wysokości prawie 43 mln zł. Pierwsze dofinansowanie do wkładu własnego zostało wypłacone w dniu 13 lutego br. Dopłata w wysokości ponad 17 tys. zł trafiła do osoby mieszkającej w województwie opolskim, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania o powierzchni ponad 50 m2. W ciągu kolejnego tygodnia (do 20 lutego br.) Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił dofinansowanie dla 14 beneficjentów na łączną kwotę ponad 289 tys. zł. i sukcesywnie wypłaca kolejne.

Pozostałe banki nadal pracują nad umowami z BGK i przygotowują się do udzielania preferencyjnych kredytów w kolejnych miesiącach. Biorąc pod uwagę aktualne deklaracje bankowców, poszerzenia grona instytucji udzielających kredytów z dopłatą możemy spodziewać się już wkrótce. W pierwszej kolejności powinny pojawić się propozycje Banku Pocztowego, Raiffeisen Banku, Eurobanku, Banku Ochrony Środowiska oraz banku Millennium.

Zgodnie z wytycznymi programu „MdM” Invigo przeanalizowało propozycje dla klienta, który szuka kredytu na zakup mieszkania/domu na rynku pierwotnym. Kredyt wyniesie 200 tys. zł i będzie spłacany przez 30 lat. Warto dodać, że z danych Invigo wynika, że jest to najbardziej poszukiwany i jednocześnie najczęściej wybierany przez klientów pośrednika okres kredytowania nieruchomości. Zakładamy również 10 proc. wkład własny, który będzie pochodził z dopłaty rządowej.

Na miejscu pierwszym prezentujemy ofertę Alior Banku. Klienci zainteresowani kredytem hipotecznym z dopłatą rządową w tym banku mogą liczyć na promocyjną marżę – od 1,4 proc. - w przypadku, kiedy zdecydują się na zakupienie ubezpieczenia na życie dostępnego w ofercie banku. Klient ma obowiązek wykupić je na okres 5 lat (koszt ubezpieczenia to niestety aż 10 proc. kwoty kredytu). Warto wiedzieć, że zakup wspomnianej polisy zwalnia klientów również z konieczności opłacania prowizji banku z tytułu udzielenia kredytu, a także, że w składki za ubezpieczenie w przypadku kredytów w programie „MdM” nie można doliczyć do kwoty kredytu. Dla klientów niezainteresowanych wykupieniem ubezpieczenia marża banku wyniesie od 2,20 proc. Bank pobierze także prowizję w wysokości 2-5 proc. Z tytułu brakującego wkładu własnego bank pobierze składkę w wysokości 777 zł za pierwsze 3 lata ochrony ubezpieczeniowej.

Na drugim miejscu w tym miesiącu uplasował się bank Pekao S.A., który oferuje marżę w wysokości 1,79 proc. oraz prowizję 1,99 proc. klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia, posiadają lub nabędą kartę debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości oferowane przez bank. Ponadto bank będzie wymagał opłacenia ubezpieczenia rekompensującego brak wkładu własnego. Koszt ubezpieczenia wynosi 1035 zł, jest to koszt płatny z góry za cały okres (77 miesięcy).

Na trzecim miejscu prezentujemy ofertę PKO BP, który proponuje marżę w wysokości 1,81 proc. oraz prowizję w wysokości 2 proc. klientom, którzy otworzą konto w banku, posiadają lub nabędą kartę kredytową i/lub skorzystają z ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank. Dodatkowo, bank z tytułu ubezpieczenia brakującego wkładu własnego podwyższy marżę o 0,25 proc, co spowoduje wzrost raty o 29 zł.

>>> Polecamy: Ekonomiści: RPP podniesie stopy procentowe dopiero w przyszłym roku

Najciekawsze oferty w Euro

W marcu nie notujemy większych zmian w ofercie kredytów w euro. Rozkład sił banków, które udzielają takich kredytów jest bardzo zbliżony do ubiegłego miesiąca.

Niestety, dostęp do tego typu produktów nadal pozostaje utrudniony w przypadku osób, które nie mogą pochwalić się ponad przeciętnymi dochodami, a przy tym nie są skłonne do zakupu dodatkowych produktów bankowych takich jak ubezpieczenia i/ lub produkty inwestycyjne. Wszystkie banki bardziej restrykcyjnie liczą zdolność kredytową w porównaniu do kredytów w PLN. Do tego ustalają progi minimalnych dochodów netto wyższych niż w przypadku PLN. Należy również pamiętać, że nowa Rekomendacja S znacznie ograniczy dostęp do kredytów walutowych. Od dnia 01.07.2014 r. banki udzielą takiego kredytu tylko osobom uzyskujących dochód w danej walucie.

Na pierwszym miejscu ponownie oferta Deutsche Banku. Bank oferuje dziś marżę w wysokości 2,8 proc. klientom, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia oraz nabędą kartę kredytową. Warunkiem skorzystania z oferty w EUR jest przystąpienie do produktu oszczędnościowego z linii DB Inwestuj w Przyszłość - wysokość składki ustalana jest indywidualnie w zależności od kwoty kredytu. Należy również pamiętać, że minimalny dochód netto umożliwiający klientom wnioskowanie o kredyt w walucie EUR wynosi 12.000 zł. Dodatkowo bank pobierze prowizję w wysokości 2 proc. Istnieje możliwość obniżenia prowizji do 0 proc., przy jednoczesnym wzroście marży o 0.30 proc.

Na drugim miejscu rankingu prezentujemy ofertę BZ WBK. Klient, który skorzysta z tej opcji będzie zobowiązany do opłaty comiesięcznej raty w wysokości 985 zł, dla średniego poziomu marży ofertowanej przez bank i prowizję w wysokości 2,5 proc. Ostateczną wysokość marży bank wyliczy dla każdego klienta indywidualnie w zależności od jego sytuacji finansowej oraz rodzaju finansowanej transakcji i wynosi ona od 3,3 proc. do 5,1 proc. Warto wiedzieć, że klienci zainteresowani minimalną marżą muszą się liczyć z koniecznością otworzenia konta w banku wraz z deklaracją regularnych wpływów w wysokości min. 2 tys. zł Minimalny dochód kredytobiorców ubiegających się o kredyt w EUR wzrósł do 15.000 zł w przypadku gospodarstwa domowego oraz z 5.000 zł do 10.000 zł w przypadku tzw. singli.

Na miejscu trzecim prezentujemy ofertę Alior Banku. Kredyt w tym banku wiąże się dziś z marżą w wysokości 4,5 proc. oraz miesięczną ratą na poziomie 1135 zł i prowizję 2.5 proc. kwoty kredytu. Warto wiedzieć, że zakup polisy zwalnia klientów także z konieczności opłacania prowizji banku z tytułu udzielenia kredytu. Minimalny dochód wymagany przez bank wynosi 15.000 zł.

O metodologii raportu INVIGO TOP 10:

  • W rankingu prezentujemy aktualne oferty banków współpracujących z Invigo, opierając się na informacjach przekazywanych nam przez same banki. Dane dot. ofert są na bieżąco aktualizowane w bazie produktów bankowych Invigo i są udostępniane Klientom w internetowych narzędziach kredytowych Invigo, a także służą do automatycznego generowania zestawień na potrzeby comiesięcznego raportu Invigo TOP 10.
  • Ranking jest opracowywany w 4 kategoriach: kredyty w PLN – analizowane pod względem wysokości LTV - 80 proc. i 95 proc. , kredyty dostępne w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” oraz kredyty denominowane w Euro. Na potrzeby rankingu przyjęliśmy założenie, że kredyt w wysokości 200 tys. zł jest zaciągany na okres 30 lat, w celu sfinansowania zakupu 45 metrowego mieszkania o wartości 250 tys. zł.
  • Zestawienia dla poszczególnych kategorii szeregują oferty (dla powyżej opisanych kryteriów kredytu) w oparciu o wysokość raty kredytu wyliczonej na podstawie oprocentowania w pierwszym roku kredytowania. Pokazujemy także wysokość marży (w pierwszym roku kredytowania, a także po zakończeniu promocji), oprocentowania, prowizji banku, a także koszty wymaganych produktów ubezpieczeniowych i ogólny koszt związany z uruchomieniem kredytu.
  • W opisie każdej oferty informujemy o dodatkowych wymogach banków np. konieczności skorzystania z opcji cross – sell warunkującej skorzystanie z oferty specjalnej.
  • Klienci, którzy chcieliby sprawdzić dostępność kredytu w oparciu o inne założenia np. kwotę kredytu lub okres kredytowania mogą opracować indywidualny ranking wykorzystując kalkulator kredytowy dostępny na http://www.invigo.pl.
ikona lupy />
Zdolność kredytowa rodziny 2+2 / Media
ikona lupy />
INVIGO TOP 10 – RANKING KREDYTÓW HIPOTECZNYCH W PLN – MARZEC 2014r. / Media
ikona lupy />
INVIGO TOP 10 – RANKING KREDYTÓW HIPOTECZNYCH W PLN NA 95% LTV – LUTY 2014r. / Media
ikona lupy />
INVIGO TOP 10 – RANKING KREDYTÓW HIPOTECZNYCH DOSTĘPNYCH W PROGRAMIE „MdM” – MARZEC 2014r. / Media
ikona lupy />
INVIGO TOP 10 – RANKING KREDYTÓW HIPOTECZNYCH W EURO – MARZEC 2014r. / Media
ikona lupy />
INVIGO TOP 10 – RANKING LIDERÓW POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII – MARZEC 2014 R. / Media