Tym samym dane na poziomie 192 tys. są dobre, ale nie rewelacyjne. Chociaż warto zwrócić uwagę na rewizję odczytu za luty do 197 tys. z 175 tys. Stopa bezrobocia nie uległa zmianie (6,7 proc.), chociaż spodziewany był jej spadek do 6,6 proc. Dzisiejsze dane wpisują się w lekko pozytywny obraz z całego tygodnia. Trudno jednak wskazać tu przesłanki, które mogłyby zwiększać prawdopodobieństwo realizacji scenariusza podwyżki stóp procentowych przez FED na wiosnę 2015 r. Zresztą w ostatnich dniach Janet Yellen już nie chciała do tego nawiązywać… Niemniej temat ten nie da rynkom zapomnieć – już w środę poznamy zapiski z marcowego posiedzenia FED. Niewykluczone, że dadzą one pretekst, ale do jakiegoś osłabienia dolara.

Ciekawie wygląda sytuacja na EUR/USD. Po publikacji danych z USA udało się podciągnąć notowania do 1,3730 (to zaledwie 10 pipsów od ważnego oporu na 1,3740). Później w dół euro pociągnęły spekulacje, jakie pojawiły się w niemieckiej prasie. Frankfurter Allgemeine Zeitung szacuje, że program QE w wydaniu ECB mógłby sięgnąć nawet 1 bln EUR. Analitycy Banku mieliby przyjąć takie założenia oceniając wpływ całego programu na rynki i gospodarkę – to miałoby dodać 0,2-0,8 pkt. proc. do inflacji w zależności od użytego modelu ekonomicznego. Jak widać festiwal spekulacji i wyliczeń już się zaczął. I to niezależnie od tego, że ECB ostatecznie nie musi zdecydować się na takie kroki.

Na EUR/USD spadliśmy w okolice kolejnych lokalnych wsparć na 1,3675-1,3680. Dzienne dołki jednak się pogłębiają, co potwierdza scenariusz spadkowy. Wydaje się, że w pierwszej połowie przyszłego tygodnia mamy szanse na zejście w okolice 1,36, gdzie przebiega ważna średnioterminowa linia trendu. Niewykluczone, że druga połowa tygodnia upłynie tym samym pod znakiem odreagowania na tej parze walutowej.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama