Daje to więc w sumie 4 nieruchomości o łącznej wartości 50 mln GBP - wynika z badania Beauchamp Estates. Jak się okazuje miliarderzy wybierają najczęściej duże domy o tradycyjnej architekturze, zwykle z 6 sypialniami. Według analityków na wybór w największym stopniu wpływa lokalizacja, wielkość nieruchomości, bezpieczeństwo i odpowiedni design.

Jeśli chodzi o lokalizację, to największym zainteresowaniem wśród najbogatszych ludzi świata cieszą się Londyn, Paryż i Genewa, gdzie swoje nieruchomości posiada odpowiednio 67, 25 i 18 miliarderów. W stolicy Anglii wartość przeciętnej luksusowej rezydencji, należącej do miliardera, wynosi 22,3 mln GBP (równowartość 112 mln zł). Blisko połowa z tych rezydencji ma też basen i salę kinową.

>>> Polecamy: Jak światowi krezusi zbili fortunę na nierchomościach

Kierunkami najczęściej wybieranymi w celach wakacyjnych jest francuska riviera, Tel Aviv, Toskania, a także wyspy na morzu egejskim, gdzie swoje rezydencje ma odpowiednio 39, 17, 14 i 9 miliarderów.

Reklama

Przeciętna willa na Lazurowym Wybrzeżu, należąca do miliardera, kosztuje średnio 18,6 mln GBP (równowartość prawie 94 mln zł). Ma ona 6 sypialni, basen i siłownię. Nawet dwukrotnie droższe są nieruchomości w księstwie Monako, gdzie poziom cen znacznie przewyższa nawet te z Londynu. W Toskanii wartość luksusowej nieruchomości przekracza 12 mln GBP, a w jej skład wchodzi 12-pokojowa rezydencja, basen, a także winnica i gaj oliwny. Nieco tańsze okazują się być wakacyjne wille w Grecji, które przeciętnie kosztują 4,2 mln GBP. Najczęściej położone są nad samym morzem, posiadają basen i 6 sypialni.

Rezydencje w Toskanii cieszą się największym powodzeniem ze strony Amerykanów, Hindusów i Rosjan. Nieruchomości na greckim wybrzeżu zaś budzą zainteresowanie ze strony nabywców z Bliskiego Wschodu. Na londyńskie domy największy popyt jest ze strony miliarderów ze wschodniej Europy, w szczególności z Ukrainy, Rosji, Kazachstanu, Azerbejdżanu i Gruzji. W ciągu ostatnich 2 lat nabyli oni nieruchomości warte ponad 2 mld GBP.

>>> Czytaj też: Polska ziemia jest droższa niż we Francji i w Szwecji [interaktywna mapa]