Nowe przepisy nałożą na państwa członkowskie przede wszystkim obowiązkowe cele redukcji zużycia plastikowych torebek oraz zakaz wydawania ich za darmo. PE będzie również chciał wykorzystać jako narzędzia w walce z plastikowymi odpadami podatki i opłaty.

Stopień redukcji miałby wynieść 50 proc. do 2017 roku i 80 proc. do 2019. Ograniczenie sprzedaży, w ramach którego plastikowe torebki nie mogłyby być dawane klientom za darmo, nie dotyczyłoby jednak produktów spożywczych sprzedawanych luzem, takich jak mięso, ryby czy nabiał. Torebki używane do pakowania owoców, warzyw i wyrobów cukierniczych będą musiały być zastąpione opakowaniami z tworzyw wtórnych.

Projekt nowych przepisów został przyjęty w pierwszym czytaniu. Poparło go 539 posłów, 51 było przeciw, a 72 wstrzymało się od głosu.
Jak pokazuje doświadczenie również polskich sklepów, wprowadzenie opłat za plastikowe torebki wpływa na ograniczenie ich zużycia.

>>> Czytaj więcej na temat projektu dyrektywy i konsekwencji wprowadzenia jej w Polsce

Reklama

To jeden z wielu głośnych projektów przyjętych na ostatnich posiedzeniach tej kadencji Parlamentu Europejskiego. Na początku miesiąca przegłosowano zniesienie roamingu w granicach UE.