Propozycję zgłosił premier Donald Tusk. Polega ona na tym, że kraje europejskie wspólnie kupowałyby gaz ziemny od Rosji.
Według informacji podanych przez Czeskie Radio rząd w Pradze opowiada się za ścisłą współpracą w tej dziedzinie jednak ma kilka zastrzeżeń. Twierdzi na przykład, że w Czechach handlem i dystrybucją gazu zajmują się spółki prywatne. Czescy politycy wskazują też na to, że wspólne zakupy nie zagwarantują niższych cen. Nie zgadzają się też z propozycją wspólnego inwestowania w duże podziemne zbiorniki tego surowca.
Czesi zarzucają również polskiej stronie, że przedkładając projekt jednocześnie chce bronić wydobycia węgla. Dlatego - jak podało Czeskie Radio - Czechy nie zgadzają się z polską tezą, że węgiel jest czystym źródłem energii.
>>> Czytaj też: Ile kosztuje gaz w Unii Europejskiej? [WYKRES DNIA]
Barroso o Europejskiej Unii Gazowej
Unia powinna mówić jednym głosem w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Tak mówił szef Komisji Europejskiej Jose Barroso w Brukseli podczas konferencji poświęconej tej sprawie. Polityk powiedział między innymi, że problem uniezależnienia się Europy od jednego dostawcy gazu nie jest nowy. Ale - podkreślał - wydarzenia na Ukrainie pokazały, że musimy działać bardziej zdecydowanie i solidarnie. Ta sytuacja jest dla nas dzwonkiem alarmowym - przekonywał.
Podkreślał, że energia nie może być używana jako polityczna broń. Uderzyłoby to rykoszetem w tych - mówił - którzy tego próbują. W opinii szefa Komisji Europejskiej, Jego zdaniem zależność energetyczna to "droga dwukierunkowa", a dostawy gazu do Europy przynoszą Rosji korzyści.
Jose Barroso dodawał, że jeśli będzie wola polityczna, Europie uda się osiągnąć cel. Wyraził też nadzieję, że czerwiec będzie pierwszym, formalnym etapem budowania wspólnoty energetycznej.
Barroso przypomniał też, że napisał list do prezydenta Rosji, w którym wyraził oczekiwanie, iż Rosja pozostanie wiarygodnym dostawcą gazu. Była to odpowiedź na list wysłany w połowie maja przez Władimira Putina do kilkunastu krajów członkowskich.
>>> Czytaj także: Europa południowa uwolni się od Rosji? Cypr chce być gazową alternatywą dla Moskwy