W trakcie Petersburskiego Międzynarodowego Forum Gospodarczego Władimir Putin dał do zrozumienia, że system, w którym jedno państwo dyktuje warunki wszystkim innym, nie sprawdził się.

Prezydent Rosji ogłosił koniec jednobiegunowego modelu świata. W opinii gospodarza Kremla - ci, którzy narzucali innym swój punkt widzenia, do tej pory nie chcą zauważyć, że świat się zmienił.

Prezydent Rosji podkreślił, że światowy kryzys gospodarczy z 2008 r. był jaskrawym przykładem klęski modelu rozwoju opartego na unifikacji i dominacji. W opinii Władimira Putina tamte wydarzenia powinny być lekcją dla świata. Jednak, jak zauważył rosyjski prezydent, nie chciano słuchać nowych liderów, ani wziąć pod uwagę alternatywnych punktów widzenia. Fakt, że świat nie może już być jednobiegunowy, według gospodarza Kremla, rozumieją już nawet ci, którzy wciąż próbują dyktować swoje prawa w politycznej grze. Nie wskazując żadnego państwa wprost, Władimir Putin skrytykował tych, którzy chcą narzucać innym swoją kulturę i styl życia.

Władimir Putin poinformował również, że podpisany w tym tygodniu rosyjsko - chiński kontrakt gazowy jest dla Rosji opłacalny. Zapewnił, że choć umowa została podpisana na 30 lat, to Rosji starczy gazu co najmniej na 50 lat nieprzerwanych dostaw.

>>> Reakcje świata na kontrakt stulecia Rosji z Chinami. Tę rundę wygrał Putin