Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad Mariupolem - poinformował minister spraw wewnętrznych. Arsen Awakow oświadczył też, że armia zadała poważne straty separatystom dowodzonym przez komendanta znanego jako "Czeczen".

Gwardia Narodowa zniszczyła mobilny patrol bojowy, zlikwidowała też kilka pozycji snajperskich separatystów. W akcji rany odniosło dwóch ukraińskich żołnierzy.

Opanowanie Mariupola, kluczowego portu czarnomorskiego i ważnego ośrodka przemysłowego to część poważnej operacji wymierzonej w rebeliantów. Akcja zaczęła się o świcie.

>>> Czytaj także:Rosja będzie dostarczać gaz do Europy z pominięciem Ukrainy

Gotowość bojowa w Kaliningradzie

Reklama

W Kaliningradzie postawiono w stan gotowości bojowej kompleksy rakietowe S-300. Od kilku dni, w pobliżu polskiej granicy trwają manewry rosyjskiej armii. Moskwa zdecydowała się na zorganizowanie ćwiczeń w odpowiedzi na manewry NATO: „Saber Strike” i „Baltops - 2014”.

Ćwiczenia ze zwalczania samolotów i pocisków balistycznych

W obwodzie kaliningradzkim rosyjscy żołnierze uczą się jak odeprzeć atak wyimaginowanego wroga, przechwycić i zniszczyć jego jednostki. Udział w manewrach biorą 24 okręty Floty Bałtyckiej, myśliwce i bombowce sił powietrznych oraz jednostki wojsk powietrzno - desantowych.

Jak informuje agencja RIA Novosti - rozpoczęto także treningi z użyciem systemów rakietowych S-300. Rakiety klasy ziemia - powietrze typu S-300 przeznaczone są do zwalczania samolotów i rakietowych pocisków balistycznych. Według rosyjskich dziennikarzy, w trakcie ćwiczeń zorganizowanych w Kaliningradzie, kompleksy tego typy potrzebują mniej niż 5 minut, aby od otrzymania sygnału o zagrożeniu wyjść na pozycje, namierzyć cel i być gotowym do jego zniszczenia.

>>> Czytaj o działalności Rosji w Polsce:Wotum nieufności wobec wicepremiera i ministra skarbu? Rosjanie mogą zatrząść polskim rządem