Cały projekt wart będzie docelowo 350 mln euro, a jeszcze w tym roku kapitał spółki ma sięgnąć 100 mln euro.

"Zagraniczne fundusze emerytalne, ubezpieczeniowe oraz inwestorzy instytucjonalni wspólnie z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR) będą finansować rozwój wysokosprawnej energetyki opartej o technologię kogeneracji. Do tego sprowadza się pierwsza inwestycja pośrednia PIR i podpisana umowa, określająca warunki inwestycji PIR w nowy fundusz E3F, zarządzany przez firmę EnerCap" - poinformowały PIR w komunikacie.

Tworzony wspólnie fundusz E3F będzie pierwszym funduszem skoncentrowanym na rozwoju elektrociepłowni kogeneracyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, przy czym minimum 50 proc. środków całego funduszu zostanie zainwestowanych na terenie Polski.

Reklama

"Na ten cel EnerCap planuje pozyskać kapitał inwestycyjny z rynków międzynarodowych w wysokości ok. 100 mln euro w III kwartale 2014 roku, a docelowo 350 mln euro na koniec 2015 roku. PIR, jako wiodący inwestor w pierwszym etapie inwestycji zaangażuje w ten projekt 30-40 mln euro" - wyliczono.

EnerCap otworzy biuro w Polsce oraz zatrudni polskich profesjonalistów, którzy będą uczestniczyli w zarządzaniu funduszem.

"Zgodnie z tym, co zapowiadałem rok temu, gdy rozpoczął się proces tworzenia PIR, dziś nasza spółka otwiera rynek polskiej infrastruktury dla inwestorów zagranicznych. To przełom i milowy krok, który w praktyce oznacza, że w proces budowania nowoczesnego sektora energetycznego w Polsce zaangażują się zagraniczne fundusze emerytalne, ubezpieczeniowe czy rządowe fundusze typu sovereign wealth" - powiedział prezes PIR Mariusz Grendowicz, cytowany w komunikacie.

PIR ocenia, że polski sektor energetyczny wymaga nakładów inwestycyjnych liczonych w dziesiątkach miliardów złotych. Ich brak będzie oznaczał realne ryzyko niedoboru mocy i to w horyzoncie najbliższych lat. Aż 2/3 jednostek wytwórczych w Polsce zostało oddanych do użytku ponad 30 lat temu. Około 90% z nich opartych jest o wysokoemisyjne technologie węglowe.

"Tym bardziej w procesie modernizacji polskiej energetyki wysokosprawna i niskoemisyjna kogeneracja może odegrać istotną rolę. To obszar ważny także w skali całej Unii Europejskiej. Obecnie tylko 11% wytwarzanej w Unii energii pochodzi z kogeneracji. Cel dla 2020 roku wynosi 20%, co oznacza konieczność budowy dodatkowych 110 GWe i może pochłonąć 15 mld euro. W warunkach polskich inwestycje w kogenerację dobrze wpisują się w perspektywy związane z wydobyciem gazu łupkowego i mogą istotnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa energetycznego oraz efektywność polskiej gospodarki" - podsumowano w komunikacie.

Firma EnerCap powstała w 2007 roku. Pierwszy fundusz zarządzany przez EnerCap – EnerCap Power Fund I - inwestuje w nowe źródła wytwarzania energii odnawialnej na terenie centralnej i południowej Europy. Zarządza aktywami o wartości 425 mln euro w fazie budowy i eksploatacji. Łączna moc instalacji w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i zbudowanych w oparciu o kogenerację wynosi 367 MW. Fundusz E3F został zawiązany w 2013 roku i jest drugim funduszem EnerCap.

Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. (PIR) powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski.