O tym jak zła jest kondycja IDM może świadczyć informacja po ostatnim posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzór podał, że IDM nie jest w stanie, z powodów ściśle związanych z sytuacją finansową, wykonać ciążących na nim zobowiązań wynikających z roszczeń inwestorów i nie jest możliwe ich wykonanie w najbliższym czasie. IDM w maju złożył do sądu wniosek o upadłość, a na początku czerwca KNF odebrała mu zezwolenie na działalność maklerską.

- Uchwała KNF stanowi formalną przesłankę możliwego uruchomienia systemu rekompensat prowadzonego w celu ochrony inwestorów przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych – podała Komisja w poniedziałek wieczorem.

Nadzór nie podaje o jak duże roszczenia może chodzić. Dotychczas środki z systemu rekompensat zostały wykorzystane tylko raz.

- W związku z upadłością WGI Domu Maklerskiego w lutym 2008 roku ze środków systemu na pokrycie rekompensat dla inwestorów KDPW przekazał ponad 30 mln zł – mówi Monika Przyborska z KDPW.

Reklama

Uczestnikami systemu są licencjonowane podmioty prowadzące działalność maklerską: domy maklerskie, banki prowadzące działalność maklerską oraz banki powiernicze. Do uczestnictwa w systemie zobligowane są także towarzystwa funduszy inwestycyjnych, prowadzące działalność w zakresie zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie. KDPW nie zdradza jakimi pieniędzmi dysponuje teraz system. Według ostatnich dostępnych informacji w 2010 r. było to ok. 90 mln zł.

Czytaj też: KNF nakazuje przeniesienie aktywów klientów DM IDMSA do DM PKO BP

Z systemu rekompensat inwestorzy mogą skorzystać w przypadku: ogłoszenia upadłości domu maklerskiego, prawomocnego oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, bo jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub stwierdzenia przez Komisję, że broker nie jest w stanie, z powodów ściśle związanych z sytuacją finansową, wykonać ciążących na nim zobowiązań wynikających z roszczeń inwestorów.

Inwestor może dostać z systemu 100 proc. utraconych środków jeśli ich równowartość w złotych nie przekroczy 3 tys. euro. Jeśli jest wyższa, dostaje równowartość 3 tys. euro plus 90 proc. nadwyżki ponad tę kwotę. Górna granica rekompensaty dla jednego inwestora to równowartość 20,1 tys. euro.