Komisja Europejska przedstawiła dane na temat działalności unijnych służb celnych w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej.

Wartość skonfiskowanych towarów w zeszłym roku wyniosła ponad 760 milionów euro. Były to przede wszystkim ubrania (12 proc.) i leki (10 proc.). Podrabiane produkty przewożone były głównie w paczkach pocztowych i przesyłkach kurierskich. 66 procent wszystkich zatrzymanych towarów pochodziła z Chin, a 13 proc. z Hongkongu.

Z danych Brukseli wynika, że właściwie wszystkie towary znalazły swoje imitacje, a niektóre kraje wyspecjalizowały się w konkretnych rodzajach wyrobów. Z Turcji na przykład próbowano wwieźć do Unii głównie perfumy i kosmetyki, a z Egiptu środki spożywcze.

Komisja Europejska podkreśla, że ochrona praw własności intelektualnej ma znaczenie nie tylko dla pobudzenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy, ale także dla bezpieczeństwa europejskich konsumentów. Niektóre podrabiane artykuły spożywcze, kosmetyki czy zabawki dla dzieci mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Reklama

>>> Polecamy: Rosyjskie embargo na polską żywność polityczne. UE zrekompensuje straty