Wojsko zostanie użyte dopiero wtedy, kiedy konwoje zostałyby siłą zatrzymane przez władze w Kijowie. Tak, czy inaczej sytuacja będzie znów napięta, a to może nie pozwolić rynkom na wyraźniejsze odreagowanie przeceny z ostatnich dni. Tymczasem w tle mamy o wiele bardziej poważne długoterminowe skutki wojny handlowej, a za chwilę gospodarczej Rosji z resztą świata.

Koszykowy indeks dolara, czyli BOSSA USD pokazuje kontynuację nieznacznego umocnienia na początku tygodnia, chociaż nie doszło jeszcze do przetestowania maksimów z ubiegłego tygodnia w rejonie 69,08 pkt. Być może przełomem dla dolara (pretekstem do korekty) okażą się dopiero jutrzejsze odczyty nt. sprzedaży detalicznej, oraz piątkowe dane nt. produkcji przemysłowej. Rynek coraz wyraźniej nastawia się na możliwość poważniejszego zaostrzenia polityki przez FED w 2015 r., chociaż ze strony tego gremium nie padły jeszcze jednoznaczne sygnały – komunikat z końca lipca zdawał się pokazywać, że wciąż kontrolę mają „gołębie” z Yellen na czele.

W efekcie inwestorzy będą próbować teraz rozgrywać kwestię lepszych danych makro (czyli te najbliższe musiałyby pobić oczekiwania), oraz ewentualnych „newsów” jakie może przynieść spotkanie w Jackson Hole w końcu sierpnia, czy wreszcie wrześniowe posiedzenie FED powiązane z szeroką konferencją prasową i nowymi prognozami makro ze strony FED-u. Mamy, zatem kilka potencjalnych „pól” do rozczarowania. Warto też pamiętać o tym, że kwestia rosyjska również odciśnie swoje piętno na globalnym wzroście gospodarczym i FED za chwilę zacznie uwzględniać ją jako jeden z poważniejszych elementów ryzyka.

EUR/USD: Czy będzie odreagowanie po publikacji indeksu ZEW?

Reklama

Publikacja niemieckiego indeksu nastrojów wśród analityków już o godz. 11:00. Mediana oczekiwań zakłada wyraźny spadek w sierpniu do 18,2 pkt. z 27,1 pkt. Może się, zatem okazać, że jest to już w cenach euro. Nastroje psują jednak informacje nt. rosyjskiego konwoju humanitarnego, gdyż mogą oznaczać dalsze zaognienie sytuacji na Ukrainie i tym samym jeszcze większe sankcje nakładane na Rosję i vice-versa.

Silne wsparcia na EUR/USD to okolice 1,3355-66, które właśnie są naruszane. Jeżeli potencjalna formacja odwróconej RGR ma zacząć się realizować, to rynek nie powinien spaść poniżej 1,3340 (to pokazuje przerywana, czerwona linia na wykresie). Potem powinniśmy szybko powrócić ponad 1,3366. Inaczej będziemy świadkami szybkiego złamania minimum z ubiegłego tygodnia na 1,3332 i testowania okolic dołka z listopada ub.r. na 1,3294.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.