W wyniku objęcia udziałów nowej emisji przez banki – inicjatorów powołania lokalnego standardu płatniczego, będą one miały w spółce równe udziały. Wśród nich są Alior, Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO BP. Po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału zostanie wybrany nowy skład Rady Nadzorczej.
>>> Czytaj też: Mobilne płatności coraz bliżej. Banki zbudują współpracujące systemy płacenia
Podwyższenie kapitału PSP to wynik umowy inwestycyjnej, podpisanej przez wymienione instytucje w grudniu ubiegłego roku. Dotyczy ona utworzenia wspólnego standardu płatności mobilnych. Ma on umożliwiać dokonywanie płatności w sklepach, wypłacanie telefonem gotówki z bankomatów, wzajemne rozliczenia między użytkownikami oraz dokonywanie płatności w sklepach internetowych.
Ogłoszenie decyzji o podwyższeniu kapitału oznacza, że PSP jest na ostatniej prostej przed startem systemu. – Czekamy już tylko na zgodę Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie przez PSP mobilnego systemu płatniczego. Spodziewamy się ją uzyskać w ciągu najbliższych tygodni – mówi Adam Malicki, prezes spółki PSP. Po rejestracji zmian w KRS i zgodzie NBP rozpocznie się przyłączanie banków do PSP. Z nieoficjalnych informacji wynika, że system będzie działać pod nazwą Blik.