Polski Integer jest obecny w Wielkiej Brytanii od 2013 roku. Dziś ma już tam ponad 1 tys. paczkomatów. Niedawno spółka weszła do parku Tech City w Londynie, w którym działa ponad 400 spółek technologicznych. Fakro powołał swoją brytyjską spółkę już w 2000 r. W Derbyshire ma centrum dystrybucyjne o powierzchni 4 tys. mkw. i zatrudnia 36 osób. Z kolei grupa Nowy Styl działa na Wyspach od 2009 r. W Londynie ma spółkę handlową i showroom, a w Tuxford – magazyn, z którego dostarcza swoje produkty do państw Europy Zachodniej. W Wielkiej Brytanii z powodzeniem biznes prowadzi też Inglot. Kosmetyczna spółka ma tu w tej chwili 4 sklepy i już planuje otwarcie kolejnych.

Wśród polskich firm, które inwestują na Wyspach wymienić można jeszcze m.in. Can-Pack, Rec Global, Comarch, Black Red White, Forte czy Amikę.

Wielka Brytania przyciąga biznes z całego świata, bo szczególnie mocno wspiera eksporterów. Brytyjska agencja UK Trade & investment (UKTI) dysponuje budżetem sięgającym 300 mln funtów. Dla porównania, polski PAIIZ ma tylko kilkanaście milionów.

„W Polsce już zidentyfikowaliśmy firmy z sektora kolejowego. Takie kojarzenie grup przedsiębiorstw daje lepsze efekty niż samodzielne działanie firmy” – mówi gazecie Dominic Jermey, dyrektor zarządzający UKTI.

Reklama

W 2013 roku Wielka Brytania ściągnęła najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie. Całkowita wartość kapitału zagranicznego na Wyspach to dziś 1,6 bln dol. – podaje Puls Biznesu powołując się na dane UNCTAD.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu