Środowa sesja przyniosła przecenę na polskim rynku stopy procentowej. Presję na wzrosty rentowności widać było zarówno z rynku lokalnego jak i globalnego. W kraju inwestorzy wyraźnie wycofują się z dyskontowania kolejnych obniżek stóp procentowych. Aktualnie kwotowania kontraktów FRA wzrosły w okolice 1,80% (są to najniższe kwotowania dla FRA6x9), co oznacza wycenę jednej obniżki stóp o 25 pb i prawie połowę kolejnego cięcia w tej samej skali. Większe umiarkowanie zasugerowała publikacja danych z rynku pracy za październik – jak się bowiem okazało płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 3,8% r/r wobec oczekiwanych 3,3% (z kolei przyrost zatrudnienia był zgodny z prognozami i wyniósł 0,8% r/r).

Wzrosty rentowności widać było również na rynkach bazowych. Kwotowania 10-letnich Bundów zwiększyły się o 5 pb do 0,85% (w podobnej skali jak Treasuries), wywołując lekką przecenę również na rynku polskich papierów skarbowych. W naszej ocenie była to korekta przed wieczorną publikacją „minutes” Fed.

Publikacja „minutes” z posiedzenia Fed (28-29 października) ograniczyła obawy rynku przed podwyżkami stóp procentowych w USA. Chociaż bank centralny wciąż podtrzymuje perspektywę zaostrzenia polityki pieniężnej, to w treści dokumentu widać dużo obaw przed zbyt szybką zmianą nastawienia. Część członków FOMC chciała wręcz wskazać czynniki ryzyka w komunikacie po październikowym posiedzeniu, niemniej o nieumieszczaniu takiej wzmianki zadecydowała obawa, że rynek odbierze ją jako zbyt pesymistyczną ocenę sytuacji makroekonomicznej kraju. Niepewność identyfikowana była z czynnikami krajowymi, bardziej pesymistyczną oceną trendów globalnych (Chiny, Japonia i strefa euro) i aprecjacją dolara. FOMC dostrzegał również ryzyko spadku ścieżki inflacyjnej, szczególnie w krótkim okresie. Po publikacji protokołu spadły rentowości Treasuries, co sugeruje również umocnienie rynku w Polsce na początku czwartkowej sesji. W naszej ocenie publikacja stenogramów będzie miała pozytywny wpływ na notowania na dłuższym końcu krzywej dochodowości w najbliższych tygodniach, tym bardziej przed grudniowym posiedzeniem EBC.

W czwartek Ministerstwo Finansów będzie odkupowało obligacje serii WZ0115 (12,3 mld PLN), PS0415 (22,9 mld PLN) i OK0715 (10,3 mld PLN) o łącznej wartości 45,5 mld PLN. W zamian emitowane będą papiery PS0719 i WZ0119 (w obrocie znajdują się obligacje za odpowiednio: 16,8 mld PLN i 19,3 mld PLN). Takiej struktury oferty na aukcji oczekiwaliśmy i naszym zdaniem jest ona dopasowana do popytu. Spodziewamy się, że rentowność PS0416 wyniesie blisko 2,17%, a cena WZ0119 zostanie ustalona w okolicach 99,70 PLN. Oczekujemy, że wartość całej czwartkowej emisji wyniesie blisko 4,5 mld PLN. Zakładamy, że papiery PS0719 będą miały około 60% udział w całej emisji. Przy oczekiwanej przez nas cenie papierów WZ spread ponad WIBOR6M wyniesie około 10 pb.

Reklama

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.