"Frankowicze" mogą spać spokojnie. Szwajcarzy wypowiedzieli się przeciwko inicjatywie zwiększenia rezerw złota. Policzono już głosy oddane w referendum we wszystkich 26 kantonach. W skali kraju "za" było 22,74 procent obywateli, "przeciw" - 77,26 procent. Gdyby wynik był odwrotny, frank szwacarski mógłby się umocnić, co odczuliby Polacy mający kredyty w tej walucie.

Od wielu lat w Szwajcarii nie było tak zdecydowanego wyniku głosowania. W kilku kantonach liczba głosów na "nie" przekroczyła nawet 80 procent. Tym samym obywatele pokazali, że mają zaufanie do Narodowego Banku Szwajcarii i nie chcą ograniczać jego niezależności.

Ten wynik oznacza, że kredytobiorcy we frankach szwajcarskich mogą spać spokojnie - komentuje Ryszard Petru -przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Rozmówca IAR przypomniał, że i tak bank Szwajcarii gwarantuje, że frank nie będzie silniejszy wobec euro niż 1,20. Nic więc nowego z punktu widzenia tych, którzy mają kredyty we frankach się nie wydarzyło. Trzeba jednak pamiętać, iż posiadając kredyt we frankach szwajcarskich bierzemy na siebie ryzyko dwóch kursów walutowych - euro do złotego i franka do euro - zaznaczył Ryszrd Petru. Dodał, że ryzykiem jest to, że złoty może pewnego dnia osłabić się w stosunku do euro a tym samym do franka szwajcarskiego. Można więc powiedzieć, że ` kredytobiorcy we frankach szwajcarskich mogą spać spokojnie, ale ci wszyscy, którzy mają kredyty w walutach obcych siłą rzeczy narażeni są na zmienność kursu walutowego i tak zostanie - podkreśla ekonomista.

>>> Czytaj też: Wyniki referendum w Szwajcarii: Nie podniosą zapasów złota

Reklama

Rezerwy złota pozostaną na tym samym poziomie, czyli 1040 ton, i - tak jak dotychczas - część rezerw będzie przechowywana za granicą. To Bank Narodowy będzie decydował, w jakiej formie będą utrzymywane rezerwy finansowe tego kraju - czy będzie to złoto, papiery wartościowe czy też waluta innych krajów.

W ten weekend w Szwajcarii odbyły się jeszcze dwa inne referenda. Przeciwko ograniczeniu imigracji zagłosowało 74,09 procent obywateli. Większości nie zdobyła też propozycja zniesienia przywilejów podatkowych dla zamożnych cudzoziemców. Tu przeciwnych było 59,2 procent Szwajcarów.

Ostateczne, oficjalne wyniki głosowania będą znane najpóźniej jutro.

>>> Czytaj też: Spełnia się koszmar bankowców. Polacy nie chcą brać kredytów hipotecznych