Zmiany w dobrym kierunku, ale nie wystarczające. Tak ekspert ocenia prezydenckie propozycje zmian w ordynacji podatkowej. Bronisław Komorowski podpisał dziś projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, który skieruje do Sejmu.

Doradca podatkowy, Patrycja Kowalczyk z kancelarii Crido Taxand uważa, że propozycje prezydenta przyniosą poważne zmiany. Najszerzej dyskutowana, dotyczy wprowadzenia zasady in dubio pro tributario. Według niej wszelkie wątpliwości podatkowe będą rozstrzygane na korzyść płacącego daninę. Ekspertka przypomina, że do tej pory zasada ta nie była wpisana do ordynacji podatkowej, ale niektóre sądy administracyjne ją stosowały.

>>> Czytaj też: Sąd sugeruje: kredyt we frankach wart tyle, ile klient dostał w złotych

Rozmówczyni Informacyjnej Agencji Radiowej zaznacza, że propozycja Bronisława Komorowskiego przynosi szereg ułatwień w rozliczaniu podatków. Nowelizacja znosi obowiązek uzasadniania każdej korekty zeznania podatkowego. Płacący daninę będzie mógł, ale nie będzie musiał wyjaśniać dlaczego zmienia zeznanie podatkowe. Projekt nowelizacji usuwa też z ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych zapis o tak zwanej korekcie kosztów.

Reklama

Druga grupa zmian ma usunąć wątpliwości konstytucyjne. Zdaniem Patrycji Kowalczyk najważniejsze jest usunięcie przepisu o nieprzedawnianiu się zobowiązań podatkowych, zabezpieczonych hipoteką albo zastawem skarbowym.

Ekspertka podkreśla, że zmiany ułatwią życie zarówno firmom jak i zwykłym Polakom. Prezydencki projekt opracowany został w ramach Forum Debaty Publicznej. Nad ordynacją podatkową pracuje także resort finansów.

>>> Czytaj też: Woś: Wyższe podatki racz nam zwrócić Panie

Na czym polegają nowelizacje podatków? Na korzyść podatników

Prezydent proponuje zmiany w prawie na korzyść podatników. Bronisław Komorowski podpisał projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, który skieruje do Sejmu.

Prezydent wyjaśnił, że jedna z propozycji zakłada, że wątpliwości dotyczące przepisów podatkowych powinny być interpretowane w interesie podatników. Podkreślił, że w praworządnym państwie za błędy urzędników, czy brak przejrzystości prawa nie może odpowiadać obywatel.

Bronisław Komorowski proponuje też ograniczenie czasu urzędów na rozpatrywanie spraw. Chodzi o to, żeby administracja podatkowa nie mogła w nieskończoność rozpatrywać sprawy, bo to grozi na przykład upadłością firm.

Prezydent dodał też, że nowelizacja ma wyeliminować sytuacje, kiedy przedsiębiorcy są narażani na bankructwo poprzez zajmowanie ich majątku przez urzędników, którzy nie zdążyli ustalić, czy podatnik jest coś winien państwu.

Bronisław Komorowski podkreślił, że propozycje nie wykluczają konieczności zmiany całej ordynacji podatkowej. Chodzi jedynie o to, żeby nie czekać biernie na gruntowną nowelizację prawa podatkowego, skoro niektóre decyzje można szybciej wprowadzić w życie.