Rektor Uniwersytetu Kijowskiego prof. Leonid Huberski podkreśla, że jednym z najważniejszych obszarów współpracy jest wymiana studentów.

Jego zdaniem Ukraina powinna zaangażować większą ilość studentów w programy wymiany między uczelniami. Jak podkreśla, ważnym ogniwem współpracy może być również przyjazd studentów z zagranicy na ukraińskie uczelnie. "Właśnie takiego rodzaju mobilność studentów będzie prowadziła do łączenia naszych krajów i naszych narodów" - mówi prof. Leonid Huberski.

Zdaniem przewodniczącego KRASP prof. dr hab. Wiesława Banysia, rektora Uniwersytetu Śląskiego to pewien symbol, że podpisanie umowy między Ukrainą, a Niemcami odbywa się w Warszawie. Dzięki temu, że Polska podpisała wcześniej podobną umowę o współpracy z Ukrainą, możliwa będzie także współpraca trójstronna.

Jak mówi rektor UŚ, w ramach budowania wspólnej Europejskiej Przestrzeni Badawczej możliwa będzie realizacja wspólnych, trójstronnych projektów badawczych. "W przypadku edukacji chodzi o to, by doprowadzić do podwójnych, bądź potrójnych dyplomów ukraińsko-niemiecko-polskich w tych dyscyplinach, które zostaną przez nas określone" - mówi prof. Wiesław Banyś. Jak zaznacza, w pierwszej kolejności będą to dyscypliny matematyczno-przyrodnicze i techniczne, potem prawdopodobnie medycyna.

Reklama

Umowę podpisano w poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim podczas spotkania reprezentantów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Niemieckiej Konferencji Rektorów (HRK) i Związku Rektorów Szkolnictwa Wyższego z Ukrainy (URHEIU).

>>> Polecamy: Azerbejdżan kupi polskie jabłka? Przed Polską może się otworzyć kolejny rynek zbytu