Również na rynkach zagranicznych producent z Bolechowa osiągnął rekordowe wyniki.

Sprzedaż

Miniony rok był dla Solarisa rekordowy pod względem liczby dostarczonych do klientów pojazdów. Spółka sprzedała łącznie aż 1380 autobusów oraz trolejbusów i tym samym pobiła swój wynik z 2013 roku, kiedy to do klientów przekazano 1302 sztuki.

Aż 80% spośród zrealizowanych w ubiegłym roku zamówień stanowią dostawy do odbiorców zagranicznych (1100 sztuk). Z kolei na rynku polskim nabywców znalazło 280 jednostek, co po raz dwunasty zapewniło Solarisowi pozycję krajowego lidera w segmencie niskopodłogowych autobusów miejskich.

Najważniejszym rynkiem eksportowym polskiego producenta, już tradycyjnie, były Niemcy, dokąd w 2014 roku zostało sprzedanych 197 pojazdów. Wśród nich znalazł się autobus, który opuścił bramy fabryki w Bolechowie z numerem dokładnie 10.000. Był to Solaris Urbino 12 electric dla Dusseldorfu.

Znaczącymi kierunkami eksportu w minionych dwunastu miesiącach były także Bułgaria (146 sztuk), Czechy (128 sztuk) i Włochy (102 sztuki). W podsumowywanym okresie autobusy marki Solaris po raz pierwszy trafiły też do Turcji. Stało się to za sprawą wygranego i zrealizowanego przetargu na dostawę 100 przegubowych Urbino 18 dla firmy ESHOT z Izmiru.

- Kolejny rok rekordowo wysokiej sprzedaży to efekt zaufania, jakim obdarzyli nas dotychczasowi klienci i intensyfikacji działań sprzedażowych w krajach europejskich. W minionym okresie byliśmy bardzo aktywni zarówno tam, gdzie Solaris jest znany od dawna, jak też na rynkach, gdzie debiutowaliśmy, na przykład w Turcji. Nie wykluczamy także, że w przyszłości w poszukiwaniu następnych kontraktów wyjdziemy poza nasz kontynent – stwierdza Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris.

Inwestycje

Konsekwencją rokrocznie wzrastającego wolumenu sprzedaży była decyzja Zarządu spółki o rozbudowie obecnej hali fabrycznej zlokalizowanej w Bolechowie. W ramach inwestycji, którą realizuje Eiffage Polska, do istniejącej hali produkcyjnej zostanie dobudowana nowa o powierzchni ponad 7,5 tysiąca metrów kwadratowych. Powstanie także ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Ponadto plany obejmują przebudowanie drogi wjazdowej do głównej siedziby firmy oraz ciągów komunikacyjnych na terenie zakładu.

- Dzięki realizowanej inwestycji zwiększymy moce produkcyjne oraz poprawimy efektywność niektórych procesów. W powstającej hali fabrycznej będziemy wytwarzać zupełnie nową generację naszych lekkich autobusów miejskich – mówi dr inż. Dariusz Michalak, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. – Już obecnie fabrykę opuszcza blisko 1.400 pojazdów rocznie, w najbliższych latach planujemy zwiększyć tę liczbę – dodaje.

Realizacja przebudowy rozpoczęła się w sierpniu 2014 roku, a jej zakończenie zaplanowane jest na drugą połowę 2015. Projekt o wartości 45 mln złotych w części zostanie dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z PO IG działanie 1.4-4.1 pt. „Opracowanie i wdrożenie do produkcji lekkiego autobusu miejskiego”.

Premiery produktowe

W minionym roku odbyła się długo wyczekiwana premiera nowego Solarisa Urbino. Jego znana obecnie wersja miała swój debiut w 2004 roku. Dokładnie po 10 latach, podczas targów IAA w Hanowerze, jesienią 2014, Solaris zaprezentował nową wersję autobusu miejskiego.

- Ma on lżejszą, jeszcze bardziej trwałą konstrukcję, połączoną z wysoce atrakcyjnym designem. W pojeździe wprowadzono wiele udoskonaleń, które dotyczą niemal wszystkich jego obszarów. Równocześnie zachowano wiele charakterystycznych elementów poprzednika, które doskonale sprawdziły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat eksploatacji – opisuje nowy produkt Dariusz Michalak.

W porównaniu z poprzednią generacją Urbino w nowym autobusie jest więcej miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi, oprócz tego pojazd posiada znacznie niższą masę, a co za tym idzie – zużywa mniej paliwa. Nowy Solaris gwarantuje także większy komfort podróżowania pasażerom oraz oferuje bardziej ergonomiczne miejsce pracy kierowcy.

Urbino w nowej odsłonie w halach produkcyjnych pojawią się już w najbliższych miesiącach, a pod koniec roku firma planuje ich sprzedaż na poziomie około 300 sztuk. Do końca 2016 mają całkowicie zastąpić obecną generację.

>>> Czytaj także: Z Daimlera do Solarisa. Kim jest Andreas Strecker?

Autobusy elektryczne

Rok 2014 przyniósł firmie Solaris kolejne sukcesy w zakresie pojazdów bateryjnych. Firma pozyskała zamówienia łącznie na 36 autobusów elektrycznych z Czech, Hiszpanii, Niemiec i Szwecji. Producent wygrał także pierwsze przetargi na dostawy elektrobusów na rynku polskim – w Ostrołęce, Jaworznie i Warszawie.

Wśród Solarisów Urbino electric sprzedanych w ubiegłym roku znalazły się modele wyposażone w system ładowania baterii zarówno metodą plug-in, ale także poprzez indukcję czy też z wykorzystaniem pantografu. Zupełnie nowym rozwiązaniem w zakresie pojazdów bateryjnych, wprowadzonym przez Solarisa do oferty w minionym roku, były dodatkowe ogniwa wodorowe zwiększające zasięg autobusu. Zastosowano je w przegubowym Solarisie Urbino 18,75, którego dwie sztuki zakupiła firma Hochbahn z Hamburga.

Tramwaje

W roku 2014 producent z Bolechowa rozpoczął realizację kolejnego kontraktu na dostawę tramwajów na rynku niemieckim. Chodzi o zamówienie na 18 Solarisów Tramino dla Brunszwiku. Do końca poprzedniego roku dostarczone zostały pierwsze trzy tramwaje. Zakończenie realizacji umowy planowane jest na połowę 2015. W tym samym okresie do Olsztyna przyjadą dwa z 15 zamówionych Tramino.

Plany na rok 2015

W bieżącym roku Solaris nie zamierza zwalniać tempa. Oprócz wdrożenia do produkcji seryjnej nowego Solarisa, firma planuje kolejne nowości produktowe. Do najciekawszych projektów należą prace nad konstrukcją i budową pierwszego dwuprzegubowego autobusu elektrycznego z wodorowym ogniwem paliwowym zwiększającym jego zasięg. Pojazd powstaje we współpracy z Politechniką Poznańska i Politechniką Warszawską, przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu InnoTech.

„Będzie to dwuprzegubowy autobus o długości 24 metrów. Jego napęd mają stanowić silniki elektryczne zasilane z baterii doładowywanych energią elektryczną z zewnętrznego źródła, w razie potrzeby dodatkowo uzupełnianych energią wytwarzaną przez wodorowe ogniwo paliwowe zamontowane w pojeździe. To niezwykle zaawansowane technologicznie rozwiązanie znajdzie zastosowanie w autobusie o rzadko spotykanej długości. Stworzymy całkowicie bezemisyjny środek komunikacji miejskiej o bardzo dużej pojemności pasażerskiej, który z powodzeniem może stać się alternatywą na przykład dla tramwaju” – mówi o projekcie Dariusz Michalak.

Kolejną premierą zapowiadaną przez Solarisa w roku 2015 będzie autobus klasy midi przeznaczony między innymi do przewozów szkolnych. Jest to nowość w ofercie polskiego producenta, a prezentacja produktu nastąpi podczas październikowych targów Busworld w belgijskim Kortrijk.

Nagrody

Sukcesy rynkowe firmy Solaris w roku 2014 zostały dostrzeżone zarówno przez gremia branżowe, jak też osoby niezwiązane bezpośrednio z rynkiem produkcji pojazdów komunikacji publicznej.

Pojazdy spod znaku zielonego jamnika otrzymały liczne nagrody, między innymi nowy Solaris Urbino zdobył złoty medal targów Transexpo w Kielcach dla najlepszego autobusu, a Urbino 18,75 electric z ogniwami paliwowymi został laureatem konkursu „Zrównoważony Rozwój 2015” przeprowadzonego przez niemiecki magazyn „Busplaner”.

Z kolei Solange i Krzysztof Olszewscy, założyciele oraz właściciele Solaris Bus & Coach S.A., zostali zwycięzcami wyjątkowego plebiscytu „Ludzie Wolności”, zorganizowanego przez redakcję „Gazety Wyborczej” oraz telewizję TVN. O wygranej zdecydowały SMS-y czytelników oraz telewidzów.

- Ta nagroda jest szczególnie ważna dla mojego męża, którego tutaj dzisiaj nie ma, bo jest chory. A to on zaryzykował i dlatego wyjechaliśmy z Niemiec, aby budować wszystko od początku. Wierzyliśmy, że ciężką i uczciwą pracą można osiągnąć bardzo dużo. Chcieliśmy przyczynić się do tego, by wyrażenie „Polnische Wirtschaft” nabrało pozytywnego znaczenia. Tę nagrodę traktujemy także jako wyróżnienie dla wielu polskich przedsiębiorców – mówiła Solange Olszewska, odbierając wyróżnienie.

Solange Olszewska została także wybrana „Najlepszym Menedżerem roku 2014”. O przyznaniu tego prestiżowego tytułu w plebiscycie „Bloomberg Businessweek Polska” decydowały nominacje osób zarządzających czołowymi firmami działającymi na rynku polskim.

>>> Czytaj też: Solange Olszewska rezygnuje z Solarisa. Co dalej z polskim potentatem?