"Nasz budżet na inwestycje w 2015 r. zaplanowaliśmy na ok. 30 mln, z czego 2/3 wygospodarujemy z własnych środków, a na pozostałe poszukamy finansowania zewnętrznego. Najbardziej oczywistym i opłacalnym wydają się obligacje, ale jednocześnie pracujemy także nad kilkoma innymi rozwiązaniami" - powiedział Cacek w rozmowie z ISBnews.

Prezes wyliczył, że spółka posiada obecnie zablokowane ok. 10 mln zł pod gwarancje bankowe i trwają negocjacje w sprawie ich zwolnienia. Kolejnym elementem mogącym zapewnić spółce dodatkowe środki są wynegocjowane w ostatnich miesiącach dłuższe terminy płatności, które w niektórych przypadkach można przedłużyć o 2-3 miesiące. Możliwe jest także szersze korzystanie z oferty leasingowej zamiast zakupów na własny rachunek.

"Możemy również stworzyć spółkę komandytową lub celową, która będzie dla nas zdobywać finansowanie. Dodatkowo sprzyja nam sytuacja rynkowa, mamy personel i know-how, więc jedyną na dziś barierę rozwoju spółki stanowią pieniądze na inwestycje. Jeśli więc udałoby nam się pozyskać większe środki na inwestycje - myślę tu szczególnie o uwolnieniu 10-mln gwarancji - możemy otworzyć więcej niż zapowiedziane 18 restauracji w 2015 r." - podsumował Cacek w rozmowie z ISBnews.

Wcześniej, na konferencji prasowej, Sylwester Cacek zapowiedział otwarcie 18 nowych restauracji Sphinx w 2015 r.

Reklama

Sfinks Polska zarządza 107 restauracjami na terenie Polski, w tym siecią 92 restauracji Sphinx (segment casual dining), 10 restauracjami Chłopskie Jadło (segment premium) i 5 restauracjami WOOK (segment casual dining). Pod względem wielkości sprzedaży oraz liczby restauracji, Sphinx jest największą w Polsce siecią typu casual dining. Sfinks Polska jest jednocześnie trzecią pod względem przychodów firmą gastronomiczną w Polsce. Sfinks Polska jest notowany na GPW od 2006 r.