"Przeanalizowaliśmy kilka możliwych opcji i mimo pozytywnych opinii o pomyśle jako takim, nie znaleźliśmy na rynku na tyle atrakcyjnej niszy, by ten kosztowny projekt realizować - dodatkowo w tak niepewnej sytuacji na rynku surowcowym i walutowym. To na pewno nie ułatwiłoby także pozyskania finansowania, a obaj partnerzy nie udźwignęliby przecież samodzielnie kilkunastomiliardowej inwestycji" - powiedział Machajewski w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że dzięki trwającym przez kilkanaście ostatnich miesięcy pracom spółka zdobyła duże doświadczenie i wiedzę o rynku, którą może wykorzystać w przyszłości. Dlatego zdecydowano nie o rezygnacji, ale odłożeniu projektu na przyszłość. Nie jest jednak pewne, że partnerami będą te same podmioty.

"To, oczywiście, przyszłość, ale gdybyśmy wrócili do planów projektu petrochemicznego, to nie koniecznie musimy go realizować z Grupą Azoty. Może to być większy i silniejszy partner globalny, bo w Polsce trudno takiego znaleźć" - podsumował Machajewski.

W środę Grupa Lotos poinformowała, że po zakończeniu prac nad dodatkową fazą studium wykonalności kompleksu petrochemicznego planowanego wspólnie z Grupą Azoty spółki zdecydowały o odłożeniu projektu w czasie. Uzasadniono, że w trakcie ostatnich prac nad studium wykonalności optymalizowano konfigurację i produkty projektu, co zwiększyło jego opłacalność. Prace te dały pozytywne i atrakcyjne wyniki, które zostały przyjęte przez komitet sterujący w grudniu 2014 r. Uzyskane parametry ekonomiczne są jednak poniżej założeń wyjściowych projektu, które bazowały na efektach osiąganych przez podobne projekty realizowane w innych częściach świata, np. w USA.

Reklama

>>> Czytaj też: Lotos i Azoty zawiesiły plany inwestycji wartej 12 mld zł. Projekt "odłożony w czasie"

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2013 r. Grupa Lotos odnotowała 28,6 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Grupa Azoty jest jedną z największych firm w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane na GPW od 2008 r.