Szefowa MFW wyraziła zadowolenie z - jak to określiła - "tego, co wygląda na większą stanowczość ze strony nowych władz w Atenach" w odniesieniu do pewnych obszarów, jak walka z unikaniem podatków i zwalczanie korupcji.

"Jednak w pewnej liczbie obszarów, zawierającej być może te najistotniejsze, list (greckich władz) nie zapewnia konkretnych deklaracji zamierzeń rządu w kwestii wdrażania przewidzianych reform" - dodała.

>>> Czytaj też: Grecja uratowana? Unia akceptuje plan reform zaprezentowany przez Syrizę

Wśród dziedzin budzących zastrzeżenia Lagarde wymieniła reformy dotyczące m.in. świadczeń i podatku VAT oraz rynku pracy.

Reklama

Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli we wtorek pozytywną decyzję w sprawie wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju. Wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis poinformował, że teraz mogą się rozpocząć narodowe procedury zatwierdzające w tej sprawie.

Wcześniej, przed północą z poniedziałku na wtorek, grecki rząd przesłał KE, szefowi eurogrupy, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu listę planowanych reform gospodarczych.

W piątek Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się, że wygasający z końcem lutego program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.