PKB to nie wszystko. Dlaczego kraje skandynawskie należą do najszczęśliwszych na świecie?

1 maja 2015, 06:30 | Aktualizacja: 28.06.2015, 08:30
Źródło:Bloomberg

5 z 10 najszczęśliwszych krajów świata to państwa skandynawskie. W czym kraje te są lepsze od innych i co wpływa na poziom szczęścia?

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (18)

  • anty welfare state(2015-05-01 06:46) Zgłoś naruszenie 12

    Kompletna bzdura! Demokracja i państwo opiekuńcze to rak współczesności, to zaraza, która zalęgła się właśnie w Skandynawii. Podatność na herezję panującego tam systemu dowodzi kompletnego braku samodzielności myślenia, bo to właśnie na północ wyjeżdżają z Polski ludzie, łudząc się dostatkiem i wysokim poziomem życia, choć podatki dochodowe przekraczają tam 60% wynagrodzenia dla najlepiej zarabiających.
    Dziś, szukając zdrowego systemu gospodarczego, należy udać się do Emiratów Arabskich albo do Indii i na skandynawskiej zgniliźnie cuchnącej socjalem można postawić krzyżyk. To w Indiach, Emiratach i Chinach powstają dziesiątki milionów miejsc pracy. W Danii czy Szwecji, poza socjalizmem, nie powstaje nic.
    Dla mnie wzorem był i nadal jest generał Pinochet i tamten model ekonomiczny.

    Odpowiedz
  • Folwark zwierzęcy(2015-05-01 07:45) Zgłoś naruszenie 10

    To w państwach skandynawskich państwo odbiera dzieci rodzicom pod byle pretekstem .
    I to ma być źródło tego "szczęścia" ?

    Odpowiedz
  • ...usta Lenina...(2015-05-01 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    do tryk: typowy neofita bardziej papieski od papieża .
    Łuski spadają niektórym bardzo powoli .
    Tacy jak ty zapiewali się hymnami pochwalnymi dla komuny .

    Odpowiedz
  • ateista(2015-05-01 09:53) Zgłoś naruszenie 01

    ja tez potepiam krzyk i bicie dziec. jesli ktos bije swoje dziecko to znaczy ze ma problem z soba a nie ze swoim dzieckiem. jesli szef na ciebie krzyczy i wyzywa to jest to mobbing, jesli rodzic krzyczy i pogania swoje dziecko jak psa to jest ok. nie wg mnie. w norwegi zyje sie spokojnie, nikt nikogo nie poniza, nie krzyczy, nie ma wyscigu szczurow a po pracy ludzie spedzaja czas ze swoimi dziecmi a nie na dodatkowych zajeciach. w telewizji nie promuje sie wrzaskow i krzykow tak jak w polskiej. nie mowie ze to idealny kraj ale na pewno ludzie maja wiecej kultury i mniej zawisci w sobie niz polacy

    Odpowiedz
  • Pic i fotomontaż(2015-05-01 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Klaps czyli "bicie dziecka" to tylko jeden z przejawów przemocy .
    Są inne o wiele bardziej negatywne . Ale jakie to wygodne pochwalić się jacy to my "ą , ę" poprawni politycznie bo akurat tego jednego rodzaju przemocy unikamy .

    Odpowiedz
  • StanRS(2015-05-01 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Kraje skandynawskie jak będą wpuszczać całe tabuny arabów, pakistańczyków, kurdów, murzynów, to za 20 lat już nie będą najszczęśliwsze. Już teraz współczynnik gwałtów w Szwecji jest jeden z najwyższych na świecie.

    Odpowiedz
  • plutarch(2015-05-01 12:04) Zgłoś naruszenie 11

    Skandynawii udało się coś wspaniałego: poszanowanie indywidualizmu i praw jednostki, z docenieniem roli kooperacji i uczestnictwa we wspólnocie. Optymalna drog, ani skrainy indywidualizm, ali kolektyw azjatycki.

    Odpowiedz
  • wszystko im wolno(2015-05-01 12:21) Zgłoś naruszenie 10

    Rozumie że to z tej wielkiej szczęśliwości kraje skandynawskie przodują w liczbie samobójstw ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przemek(2015-05-01 12:56) Zgłoś naruszenie 10

    A JA WLASNIE ZAMIERZAM OPUSCIC TA SUPER ZIELONA WYSPE POLSKE GDZIE PRACUJE SIE ZA MINIMALNA ALBO NA SMIECIOWCE I WYJECHAC DO SKANDYNAWII I WCALE NIE MAM ZZAMIARU JUZ WRACAC PONIEWAZ BYLEM TAM WCZESNIEJ I POROWNAC POLSKE DO NORWEGI TO TAK JAK POLSKE DO ZIMBABAWE MASAKRYCZNA PRZEPASC

    Odpowiedz
  • ike(2015-05-01 14:06) Zgłoś naruszenie 12

    Mają socjalizm to mają dobrobyt.

    Odpowiedz
  • [ja!](2015-05-01 15:29) Zgłoś naruszenie 21

    Cały „pomiar szczęścia społecznego” jest oszustwem za gigantyczne pieniądze (np. podobny program ONZ kosztuje krocie i sumuje sufitowe bzdury) — gdybyście zobaczyli jakie składniki (i jaką mają siłę wpływu) wchodzą w skład takich rankingów, to by wam szczęka opadła.

    Tekst np. w ogóle nie wspomina, by ankietowanych w ogóle pytano… o poziom szczęścia! Nie! Pseudobadacze w pseudobadaniach wiedzą to lepiej!

    W sumie jest to rodzaj propagandy — prania mózgu — _n_a_j_p_i_e_r_w_ się decyduje, jaki modele społeczno-gospodarcze (które kraje) będą promowane, a jakie modele będą poniżane w takich „badaniach”, a dopiero _p_ó_ź_n_i_e_j_ dobiera się składniki do badań tak, żeby „udowodniły” z góry przyjętą hipotezę.

    Jeszcze raz — nikogo nie pyta się o szczęście, a chyba od tego należałoby zacząć?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • [ja!](2015-05-01 16:58) Zgłoś naruszenie 10

    Ten, kto komentuje „wyniki” tych pseudobadań, ten już dał się oszukać.

    Równie dobrze możnaby uznać, że szczęście oznacza wiarę w przyszłość = liczbę dzieci w rodzinie i liczbę zawieranych małżeństw. Wynik podzielić przez liczbę samobójstw (bo chyba nie jest to objaw nadmiernego szczęścia?) oraz liczbę rozwodów i…

    …I Skandynawia spada nagle na sam koniec rankingu szczęścia, kolejne „naukowe badania” _j_e_d_n_o_z_n_a_c_z_n_i_e_ _p_o_k_a_z_u_j_ą_, że jest to wręcz światowe epicentrum depresji!




    Równie dobrze władza z naszych pieniędzy mogłaby „ufundować” „niezależny ośrodek badawczy”, który uzna, że oznaką szczęścia jest ilość zjadanego bigosu. I — co za niespodzianka! — Polska nagle lideruje w rankingu światowego szczęścia!

    Tak dajecie sobą manipulować…

    Odpowiedz
  • `(2015-05-01 17:14) Zgłoś naruszenie 11

    Odpowiadając na pytanie - ponieważ zastąpili liberalizm socjalizmem.

    Odpowiedz
  • lila(2015-05-02 14:09) Zgłoś naruszenie 11

    Wynioslam sie wlasnie do jednego z tych "szczesliwych" panstw. Szacunek, bezpieczenstwo dla rodziny w przypadku utraty pracy, czy choroby - bezinteresowna pomoc slabszemu - to så wartosci, dla ktorych WARTO wyemigrowac. Polski ultrakapitalizm wykonczylby kazdego.

    Odpowiedz
  • przed zachodem słońca(2015-05-02 16:25) Zgłoś naruszenie 10

    :lila - jeśli "właśnie się wyniosłaś" to skad te oceny nowego miejsca jakbyś tam pół życia spędziła ?
    To są chyba raczej twoje oczekiwania a nie realia .

    Odpowiedz
  • Lex(2015-05-05 14:07) Zgłoś naruszenie 10

    Kto twierdzi, ze w skandynawi jest super duper ten musi miec cieplarnie pod kapeluszem. Takiego syfu spolecznego nie ma nigdzie na swiecie. Przejedzcie sie do Szwecji to zobaczycie. Ale tym co w zyciu niczego nie doszli i tylko potrafia wyciagac lape do panstwa taki kraj pasuje. Sam znam wiele biedotey i samotnych matek ktore wyjezdzaja do tego raju i pozniej po poznaniu jakiegos kurda albo murzna pieja to jaki to wspanialy kraj bo sie ludzmi w potrzebie opiekuje. Generalnie EU to jest dobra sprawa -> wysysa to cale barachlo z Polski, ktore w nozmalnym kraju nie ma szans na egzystencje.

    Odpowiedz