Należąca do australijskiej firmy Prairie Minning spółka PD Co jeszcze w maju ma otrzymać zatwierdzenie dokumentacji geologicznej w związku z budową kopalni węgla na Lubelszczyźnie. PD Co zamierza zainwestować w projekt 2,5 mld zł.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że kopalnia, która powstanie w sąsiedztwie lubelskiej Bogdanki, ma umożliwić wydobycie ok. 6 mln ton węgla handlowego rocznie. Dzięki minimalizacji zatrudnienia oraz nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym koszt wydobycia byłby niższy niż w przypadku śląskich kopalni JSW, jak również wspomnianej Bogdanki.

- Istotą projektu jest to, by produkować węgiel tanio. Dzięki temu bez problemu znajdzie on swoje miejsce na rynkach zagranicznych - mówi Mirosław Taras, doradca PD Co w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita".

>>> Czytaj też: Bogdanka wyprodukowała rekordową ilość 2,56 mln ton węgla w IV kw.

Reklama

Kopalnia PD Co miałaby powstać w obszarze K 6-7. O koncesję na pozyskanie tego atrakcyjnego obszaru wydobywczego starała się również Bogdanka. Bezskutecznie. W grudniu 2014 r. spółka złożyła skargę na decyzję ministra środowiska w sprawie odmowy udzielenia koncesji. Wciąż czeka na rozstrzygnięcie w tej sprawie.

>>> Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej"