Thierry Mariani z partii UMP znany jest ze swoich pro-rosyjskich sympatii, Nigdy nie mógł odżałować zerwania kontraktu z Kremlem. Jednak, aby Francja na tym geście nie straciła zaproponował, żeby te supernowoczesne helikopterowce kupiła Unia Europejska do misji humanitarnych na Morzu Śródziemnym. Na obydwu okrętach znajdują się doskonale wyposażone w najnowszy sprzęt szpitale. Przewożone Mistralami śmigłowce mogłyby służyć do operacji patrolowo-ratunkowych. W ten sposób udałoby się uratować wiele istnień ludzkich, a poza tym od razu na pokładzie okrętów można byłoby rozstrzygać sprawy udzielania azylu politycznego.

Mistrale przydałyby się także w przypadku konieczności ewakuacji ludności europejskiej gdyby w tym rejonie doszło do wybuchu konfliktu wewnętrznego, w którymś z położonych tam państw.

Jak na razie jest to jedna z koncepcji, bo Rosja odmawia zezwolenia na sprzedać Mistrali innym państwom. Zainteresowanie wyraziły Chiny i Kanada. Moskwa nie dostała zamówionych Mistrali za jej działania na Ukrainie.

>>> Polecamy: Przyszłość Airbusa A400M zagrożona? Co dalej z najkosztowniejszym europejskim projektem wojskowym