Chodzi o 40 tysięcy uciekinierów, którzy nielegalnie dostali się do Europy przepływając Morze Śródziemne.

Za słowami idą czyny - napisał w oświadczeniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Komisja kilkanaście dni temu zapowiadała, że przedstawi jeszcze przed końcem miesiąca plan szybkiego rozmieszczenia imigrantów w Unii Europejskiej. Plan jest rozpisany na dwa lata. W tym czasie 40 tysięcy uchodźców będzie musiało znaleźć schronienie w krajach członkowskich, ale - jak się okazuje - nie we wszystkich. Bo w programie nie będą uczestniczyć Wielka Brytanii, Dania i Irlandia - pozwalają im na to zapisy traktatowe. Ponadto z programu wyłączone zostały Grecja, Włochy i Malta, które zmagają się już teraz z napływem uchodźców.

Z 40 tysięcy imigrantów, Polska będzie musiała przyjąć ponad dwa tysiące sześćset. A także - o czym już informowano wcześniej - prawie tysiąc uchodźców przebywających w obozach poza Unią Europejską, na przykład przy granicy z Syrią. To na razie propozycje Komisji, które muszą być jeszcze przyjęte przez państwa członkowskie. A część z nich, w tym Polska, już zaprotestowała przeciwko obowiązkowemu podziałowi imigrantów. Padały argumenty, że takie decyzje unijne rządy nie powinny podejmować pod przymusem, ale na zasadzie dobrowolności.

>>> Czytaj też: Znów wrze w bałkańskim kotle. Zobacz, jak globalne potęgi rywalizują o Bałkany

MSW: Powinna obowiązywać zasada dobrowolności

Przy przyjmowaniu imigrantów powinna obowiązywać zasada dobrowolności - uważa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Rzecznik MSW Małgorzata Woźniak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że resort podtrzymuje wcześniejsze stanowisko i wyjaśnia, że każdy kraj członkowski znając swoje możliwości powinien o sprawie przyjmowania imigrantów decydować samodzielnie. Małgorzata Woźniak podkreśla, że Polska spodziewa się kolejnej fali uchodźców z Ukrainy i dodaje że propozycja Komisji Europejskiej będzie jeszcze dyskutowana.

Plan Komisji Europejskiej jest rozpisany na dwa lata. W tym czasie 40 tysięcy uchodźców będzie musiało znaleźć schronienie w krajach członkowskich, ale nie we wszystkich, w programie nie będą uczestniczyć Wielka Brytanii, Dania i Irlandia - pozwalają im na to zapisy traktatowe. Ponadto z programu wyłączone zostały Grecja, Włochy i Malta, które zmagają się już teraz z napływem uchodźców.

Amnesty International: W imię odpowiedzialności i solidarności Polska powinna przyjąć imigrantów

W imię odpowiedzialności i solidarności Polska powinna zgodzić się na przyjęcie imigrantów uważa Amnesty International.

Weronika Rokicka z Amnesty International Polska wyjaśnia, że powinniśmy pomóc ludziom, którym grozi niebezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, podkreśla Rokicka, że są to osoby, które uciekają z krajów objętych konfliktami, którym grożą prześladowania, a nawet śmierć.

Weronika Rokicka podkreśla, że dla Polski przyjęcie tak dużej liczny uchodźców będzie dużym wyzwaniem logistycznym. Zarazem wsparciem dla Polski w procesie przyjmowania uchodźców będzie unijna pomoc.

Jeżeli przepisy weszłyby w życie Polska musiałaby przede wszystkim zbudować specjalne ośrodki dla uchodźców. Poza tym zdaniem Weroniki Rokickiej potrzebna będzie też społeczna otwartość na imigrantów z północnej Afryki, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji i potrzebują naszego wsparcia.