Koniec z idealizmem

Jeszcze kilkanaście lat temu wybór kierunku studiów był często motywowany chęcią rozwoju osobistego i zgłębiania konkretnego działu wiedzy. Obecnie tym, co liczy się najbardziej jest możliwość znalezienia pracy po odebraniu dyplomu oraz realne szanse na rozwój zawodowy.

Praktyczne podejście do kwestii edukacji i do zdobywania kwalifikacji zawodowych sprawia, że dla rosnącej liczby absolwentów ścieżka kariery pracowniczej jest prostsza niż miało to miejsce w latach 90. Oczywiście nie sposób przewidzieć wszystkich okoliczności wpływających na kwestię zatrudnienia, ale dzięki dobrym, przemyślanym decyzjom i konsekwencji w działaniu można znacząco pomóc losowi.

Kariera w zasięgu ręki

Ukończenie „rokującego” kierunku studiów i znalezienie pracy to pierwszy krok w kierunku satysfakcjonującej kariery zawodowej. Kolejny etap działań obejmuje doszkalanie się i podnoszenie swojej wartości na rynku pracy.

Reklama

Dlaczego warto brać udział w kursach i szkoleniach?

  • W miarę upływu czasu w każdym zawodzie dochodzi do pewnych zmian, a wiedza wyniesiona ze studiów już nie wystarczy, by przez 40 lat pracy być cennym nabytkiem dla firmy.
  • Brak rozwoju = brak inicjatywy. Pracownik, który nie dba o podnoszenie swoich kwalifikacji jest z reguły postrzegany jako mniej ambitny i za mało zaangażowany w swoją pracę, by zasłużyć na awans.
  • Konkurencja nie śpi – osoby na podobnych stanowiskach dokształcają się, a ty spędzasz wolny czas przed telewizorem? Po kilku latach będziesz skarbnicą wiedzy dotyczącej seriali i programów telewizyjnych, ale podczas rekrutacji na atrakcyjne stanowisko w innej firmie znajomość wątków i nazwisk aktorów nie zrobi wrażenia na potencjalnym pracodawcy, a dyplomy i certyfikaty – jak najbardziej.

Jakie kursy faktycznie otwierają nowe możliwości?

Udział w kursie lub w szkoleniu dla pracowników z założenia powinien pomóc w zdobyciu przydatnych w miejscu pracy umiejętności. Nie bez znaczenia jest także uzyskanie konkretnego dyplomu lub certyfikatu. Jak jest w praktyce?

Uczęszczanie na kursy doszkalające a podnoszenie kwalifikacji to niestety dość często dwie zupełnie odrębne kwestie, ponieważ nie wszystkie szkolenia są prowadzone w sposób profesjonalny, a wiele organizacji prowadzących szkolenia jest w zasadzie nieznanych na rynku pracy, w związku z czym wystawiane przez nie certyfikaty nie robią większego wrażenia na pracodawcach.

Jeśli chcesz mieć pewność, że popołudnia lub weekendy spędzane na nauce przyniosą realne korzyści, bierz udział w kursach, które cieszą się renomą w kraju i za granicą. Tylko wtedy inwestycja w rozwój zawodowy ma szanse się zwrócić. Dobrym tego przykładem są kursy dla specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, które oferuje międzynarodowa organizacja CIMA. Jej dyplom już na etapie nauki otwiera drzwi do wysokich zarobków i realnego rozwoju zawodowego w ogromnych korporacjach.