Grecy to darmozjady? Ateny są same sobie winne? Największe mity na temat greckiej katastrofy

3 lipca 2015, 09:00 | Aktualizacja: 12.01.2016, 09:12
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Dyskutując o Grecji, powtarzamy przesądy i domniemania, jakby to były prawdy objawione. A to nic innego jak mity.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (67)

  • Piotr(2015-07-03 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Mit 1 i już półprawda. Może i liczba przepracowanych godzin jest wysoka, ale dotyczy tylko tych, którzy faktycznie pracują.
    cytat:
    "Niestety, wskaźnik zatrudnienia w tym kraju należy do najniższych wśród państw OECD, bo tylko 49,6%. Dla porównania w Polsce jest to 62%. Średnia OECD to 65%."

    Odpowiedz
  • jewgienij(2015-07-03 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    "...dług to jeden z podstawowych mechanizmów rozwoju w warunkach kapitalizmu." - dalej czytac sie nie da.

    Odpowiedz
  • e_djur(2015-07-03 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdury. Ale patrzę a to znajomy demagog śni. Grecy pracują więcej niż Niemcy, to jakieś jaja. Może i latają jak kot z pęcherzem ale uwijają się tak, że już nie przychodzi im do łba, że wpierw trzeba załadować taczki, Panie mądralo.

    Odpowiedz
  • fagor(2015-07-03 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Piotr jak w kraju jest 25% bezrobocie (efekt polityki oszczędności prowadzonych przez trojkę) to chyba nic dziwnego, że wskaźnik zatrudnienia jest niski. Więc półprawda jest raczej to co piszesz a nie co napisał Woś.
    Niestety po wpisach ćwierćinteligentów w komentarzach poniżej widać, że jego świetne teksty w forsalu to jak rzucanie grochem o ścianę.

    Odpowiedz
  • EWA(2015-07-03 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    powie, ze to korupcja nie Grecy powalila i gospodarke i caly KrAJ1

    PRZECIEZ NIE OD DZISIAJ WIADOMO; ZE ZJADACZ CHLEPA TO PIONEK111 NIE MA NIC WSPOLNEGO Z UPADKIEM CALEGO KRAJU - to rzadzacy powinni zgnic w pierdlu - jak to mawiala moja praprababka! - to przez nich sa wszystkie niepowodzenia tegoi innych krajow! jedni tylko potrafia plywac inni nie! a poza tym politycy plywaja zawsze tylko do czasu!!!

    Odpowiedz
  • aaa(2015-07-03 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry artykuł. Zobaczymy gdzie Niemcy doprowadzą Polskę.

    Odpowiedz
  • fdgdhfjghjkhjkhljkl(2015-07-03 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Istotny jest odsetek pracujących obywateli a nie tylko liczba przepracowanych godzin przez statystycznego pracownika. W Szwajcarii pracuje 79% ludności w wieku produkcyjnym a średni okres aktywności zawodowej Szwajcarów w 2013 roku wynosił 42 lata. Dla porównania w Polsce pracuje 60% ludności w wieku produkcyjnym a średni okres aktywności zawodowej wynosi 32 lata. Oznacza to że dzięki wyższej aktywności zawodowej 100 Szwajcarów w wieku produkcyjnym (79% pracuje, średnio 1585 godzin rocznie) przepracuje w przeciągu roku 125 215 godzin. Dla porównania 100 Polaków w wieku produkcyjnym (60% pracuje, średnio 1918 godzin rocznie) przepracuje w przeciągu roku 115 080 godzin czyli mniej niż Szwajcarzy. Odsetek pracujących Greków w wieku produkcyjnym wynosi zaledwie 55% a to oznacza że 100 Greków (55% pracuje) przepracuje w przeciągu roku 112 035 godzin czyli mniej niż Polacy (115 080 godzin) i Szwajcarzy (125 215 godzin). Grecy rozdali za dużo przywilejów emerytalnych dlatego muszą dłużej pracować żeby utrzymać licznych emerytów, podobnie jest w Polsce mamy niski wskaźnik zatrudnienia w porównaniu do krajów zachodnich dlatego Polacy muszą pracować dłużej od Niemców i Szwajcarów.

    Odpowiedz
  • batavus(2015-07-03 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    http://systemwkryzysie.blox.pl/2015/07/Grecki-Europejski-i-Globalny-Dzien-Sadu.html

    PRZEKRĘT polega na tym, że cały ten Pakiet Ratunkowy dla krajów PIGS (Portugalia, Włochy, Grecja, Hiszpania, plus jeszcze należy wyróżnić Irlandię) to tylko RESPIRATOR, który podtrzymuje AGONIĘ ciężko chorego pacjenta jakim jest UE. Problem w tym, że jedni są bezczelnie oszukiwani przez drugich obietnicami że pacjent „wyjdzie z tego cało” i odzyska zdrowie. Inni ciągle naiwnie w to wierzą. Ale nagle przyszedł duży rachunek za prąd, serwis i opiekę lekarską wywołując niepokój wśród wszystkich czy to leczenie ma w ogóle jakiś sens...

    Odpowiedz
  • Prudent(2015-07-03 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Komunista Woś rozgrzesza greckich lekkoduchów - nic nowego.
    Panie Woś podziękuj Balcerowiczowi, że udało mu się w konstytucji zapisać nieprzekraczalną barierę zadłużenia 60% PKB, którą wiele partii chciało porzucić ale nie miało wystarczającej liczby głósów (m.in PO)
    Druga sprawa to rekomendacja Balcerowicza dla banków, która ograniczył zadłużanie we frankach. Też podziękuj Wośu temu znienawidzonemu przez Ciebie Balcerowiczowi.
    Trzecia rzecz to licznik z długiem, który gra na sumieniach wyborców.
    Czwarta to to, że Balcerowicz walczył z klubami zagranicznymi i oddłużył Polskę oraz fakt, że jako ostatni miał nadwyżkę budżetową. Słowo "Dziękuję"
    Tak jak kiedyś nienawidziłem Balcerowicza za jego radykalne przejście na kapitalizm, tak teraz coraz bardziej mi go brakuje przy nawale komunistycznych polityków i redaktorów

    Odpowiedz
  • brednie lewaka(2015-07-03 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Grecy sfałszowali raporty by wejść do euro (sami to przyznali) -> sami są sobie winni, że jest klęska w euro, ale x lat żyli na kredyt i ponad stan ...

    Możma siedzieć w robocie 24h/dobę i nic nie robić tylko co z tego wynika ?

    Jak wymusić <REALIZACJĘ>, a nie obietnice reformy w Grecji inaczej jak przez odcięcie od finansowania ?

    Odpowiedz
  • Mark3(2015-07-03 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli jak - fałszowała statystyki, czy nie? Artykuł zdaje się zręcznie omijać najistotniejsze pytania. Najpierw fałszerstwa zalicza do mitów, lecz potem, tłumacząc "mity" nie wspomina o falszerstwach.

    Odpowiedz
  • erte(2015-07-03 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Dwa pytania. Czy to, że na pewno nie doproszę się rachunku w sklepiku greckim, jest mitem? Czy Grecja oszukiwała przy przystępowaniu do euro, czy nie - tez mit?

    Odpowiedz
  • Obywatel(2015-07-03 11:27) Zgłoś naruszenie 00

    Nie jest mitem, że autor znany jest ze swego socjalistycznego zamiłowania, co płodzi bzduropodobnymi teoriami. Kto w ogóle publikuje takie śmieci na portalu, który powinien zwiększać świadomość finansową obywateli!

    Odpowiedz
  • emigrant(2015-07-03 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Można nie lubić Wosia ale trudno się nie zgodzić że:
    27 lutego 1953 r., Londyn. Grecki minister finansów anuluje połowę niemieckiego zadłużenia, pochodzącego głównie z czasów Republiki Weimarskiej, pozostała część długu będzie spłacana z nadwyżki eksportowej.
    Dziś Niemcy stanowczo odmówiły zakazowi utrzymywania zbyt wysokich nadwyżek handlowych.
    Skutki pomocy trojki: Spadek PKB w latach 2008–2015 sięgnął 20 proc, bezrobocie skoczyło z 7 do 25 proc.
    Programy ratowania systemów bankowych czy pakiety stymulacyjne finansowane były z budżetów narodowych.
    UE powinna zmienić nazwę na GUE German United Europe, albo prościej Związek Niemiecki.
    Grecy może i udają greków ale korzystali na tym przez wiele lat Niemcy, którzy dziś chcą sądzić innych.

    Odpowiedz
  • wos-bzdury(2015-07-03 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Rafał Woś i wszystko jasne

    Odpowiedz
  • kasi(2015-07-03 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    to sa efekty popapranych rzadow ... a popaprane rzadow sa emanacja stanu umyslow wyborcow ...( mowie o sytuacjach , gdzie sa jako takie wolne wybory)

    Odpowiedz
  • Oihan(2015-07-03 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Panie redaktorze, a może mi Pan pożyczy 100 tys PLN? Ja tą kwotę wydam na konsumpcję, nie oddam i będę mówił że to Pana wina że mi je Pan pożyczył. Ciekawe czy w takiej sytuacji zmieniłby Pan zdanie na temat sytuacji Grecji.

    Odpowiedz
  • Amghskfjshs(2015-07-03 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    No to Panie Woś... Wyglada na to, ze Grecja dzialala perfekcyjnie a Zachod postanowil ja zniszczyc... Pana przyklady sa czasami absuradlne chociazby o ilosci godzin przepracowanych. Tak ukladajac pod swoje teorie dane mozna udowodnic, iz Ukraina to potentat gospodarczy i militarny. Zgadzam sie tylko z jednym. Zachod (szczegolnie Niemcy) poprzez nadwyzke w bilansie handlowym nie ulatwily nigdy wyjscia z recesji Grecji.

    Odpowiedz
  • JJ(2015-07-03 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykul to stek niewiarygodnie wielkich bzdur podanych w arogancki i niekulturalny sposob. Pan Wos tym razem przeszedl samego siebie - moze Forsal powinien przesunac go na inne stanowisko (np. gonca) zanim jego wypociny sprowadza ten serwis do pozomu szmatlawca, albo i nizej.

    Odpowiedz
  • ed(2015-07-03 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    Grzechem Greków jest to, że dali się nabić w butelkę. Twierdzenie, że głupiec nie powinien odpowiadać za swoje złe decyzje, jest irytujące. Odkąd to głupota jest cnotą?!

    Odpowiedz