Euroland coraz bardziej optymistyczny w sprawie Grecji. Jeśli jutro plany reform przysłane z Aten pozytywnie ocenią ministrowie finansów strefy euro, to nie będą potrzebne niedzielne szczyty przywódców krajów Unii Europejskiej. Poinformował o tym jeden z wysokich rangą unijnych urzędników.

Od rana słychać w Brukseli pozytywne opinie dotyczące greckich planów reform i oszczędności. To propozycje bardzo podobne do tych, których domagali się wierzyciele jeszcze przed referendum.

Ten nastrój udzielił się też urzędnikom wysokiego szczebla w Brukseli. Jeden z nich poinformował, że jeśli ministrowie finansów strefy euro na jutrzejszym spotkaniu będą zgodni w opiniach i uznają, że można rozpocząć rozmowy z Grecją o trzecim pakiecie pomocowym, to niedzielny szczyt z udziałem przywódców eurolandu zostanie odwołany - a tym samym także szczyt liderów wszystkich państw Unii Europejskiej.

>>> Czytaj też: Grecka turystyka więdnie. 16 proc. PKB kraju zagrożone

Jeśli jednak pojawią się rozbieżności na jutrzejszym spotkaniu ministerialnym, wtedy ostateczną, polityczną decyzję podejmą przywódcy strefy euro.

Dziś greckie plany analizują unijni eksperci. A po południu, podczas telekonferencji omówią ją szefowie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i eurogrupy.