Także wśród funduszy obligacyjnych, które powszechnie są uznawane za bezpieczne, mogą trafić się niemiłe niespodzianki, a dobrze pokazał to wrzesień.

"Fundusze papierów dłużnych inwestują większość aktywów w obligacje skarbowe, ale są też takie, które aby zwiększyć szansę na ekstra zarobek, część - zwykle niewielką - inwestują w papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa. Są one lepiej oprocentowane niż papiery skarbowe, ale też cechuje je większe ryzyko" - podkreśla Bernard Waszczyk, analityk Open Finance, w komentarzu do ratingu.

W obligacje przedsiębiorstw zainwestował zarządzający sunbfunduszem SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych, a w dodatku zainwestował w papiery spółki powiązane z rynkiem rosyjskim.

"Biorąc pod uwagę fakt, że RTS, główny indeks moskiewskiej giełdy dla zagranicznych inwestorów, od połowy maja br. stracił na wartości przeszło 60 proc., niespecjalnie chyba powinno dziwić, że także wycena papierów dłużnych rosyjskiej spółki znacząco się obniżyła".

Reklama

W rezultacie, choć średnia dochodowość z inwestycji w fundusze obligacyjne była na plusie i wyniosła we wrześniu 0,71 proc., to obligacyjny fundusz SEB2 znalazł się na końcu ratingu ze stopą zwrotu minus 6,39 proc. (za wrzesień).

Ujemne stropy zwrotu miały też subfundusz SEB5 obligacji skarbowych (- 0,23 proc.) i Allianz Obligacji (-2,12 proc.).

Najlepsze trzy fundusze w ratingu funduszy obligacyjnych to Pioneer Obligacji Plus (2,23 proc. stopy zwrotu za wrzesień), Pioneer Obligacji (2,16 proc.) i PKO/CS Obligacji Długoterminowych (2,13 proc.).

W skali roku fundusze obligacyjne dały zarobić średnio 4,20 proc. Trzy najlepsze fundusze to PKO/CS Obligacji Długoterminowych (13,72 proc.), SKOK FIO Obligacji (9,30 proc.) i PKO/CS Parasolowy SFIO Sunfundusz Papierów Dłużnych Plus (6,73 proc.)

Jeśli o akcje chodzi, to należy mówić o najmniejszych stratach, a nie największych zyskach. Średnia strata wyniosła 7,75 proc. we wrześniu. Najlepsze trzy to subfundusz UniMaxAkcje (Union Investment - ze stratą 4,27 proc. we wrześniu), CU subfundusz Nowych Spółek (5,15 proc) i Quercus Agresywny (5,18 proc.).

W skali roku najlepsze wyniki funduszy akcji to znów straty. Przy średniej stracie wynoszącej 38,45 proc. najkorzystniej w ciągu roku wyszli posiadacze jednostek funduszy Allianz Akcji (-26,54 proc.), SKOK Akcji (29,50 proc. straty) i Skarbca Akcji (32,24 proc. straty).

Zestawienie funduszy dotyczy tych, które zostały utworzone na podstawie polskiego prawa i są zarządzane przez polskie TFI. Oceny ratingowe otrzymują natomiast te fundusze, które działają przynajmniej ostatnie 3 lata.

AL