To część klimatycznego porozumienia z Paryża - informuje nowozelandzki rząd. Wspomniane kraje opracują standardy i wytyczne w zakresie handlu surowcem, które mają wywrzeć korzystny wpływ na środowisko.

Porozumienie klimatyczne z Paryża umożliwia państwom lepszą koordynację działań podejmowanych w celu sprostania nowym emisyjnym wymogom. Chiny zamierzają stworzyć do 2017 roku największy na świecie rynek węgla, który ma być około dwa razy większy od 10-letniego europejskiego programu, obecnie najważniejszego na świecie. Państwo Środka i Indie nie znalazły się wśród 18 wspomnianych narodów.

Wypracowane przez grupę standardy mają zachęcać inne państwa do wspierania rynków w zakresie „uzupełniania porozumienia z Paryża oraz wzmocnienia działań w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Inicjatywa ma być sygnałem dla rynków, że muszą odegrać ważną rolę w działaniach na rzecz ochrony przyrody po 2020 roku.

W skład grupy 18 państw weszły też: Australia, Kanada, Chile, Kolumbia, Islandia, Indonezja, Włochy, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Korea Płd., Senegal oraz Ukraina.

>>> Czytaj też: Polska straci sporo unijnych środków. Najwięcej na kolej i IT