Deflacja konsumencka wyniosła 0,6 proc. w ujęciu rocznym w listopadzie br. wobec 0,7 proc. rok do roku deflacji w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się o 0,1 proc. w listopadzie, podał też GUS.

Dziesięciu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się deflacji w zakresie 0,4-0,5 proc. w ujęciu rocznym (średnia wyniosła -0,37 proc.). Ministerstwo Gospodarki przewidywało, że deflacja w listopadzie wyniosła 0,4 proc. rok do roku.

GUS podał wcześniej szacunek listopadowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI, który wyniósł -0,5 proc. rok do roku.

Największy spadek w transporcie

Największy spadek r/r odnotowano w przypadku paliw do prywatnych środków transportu, a największy wpływ na roczny wskaźnik cen miały także ceny związane z transportem.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2015 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1%, podał też GUS.

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [r/r] miały obniżki opłat związanych z transportem (o 8,2%), niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,72 pkt proc. i 0,25 pkt proc. Wzrosty cen związanych ze zdrowiem (o 2,6%), a także ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 1,2%) i mieszkania (o 0,3%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc. i po 0,07 pkt proc." - napisał GUS.

W ujęciu rocznym największy spadek cen odnotowano w dziale "paliwa do prywatnych środków transportu" (o 12,8%), "odzież i obuwie" (o 4,6%) oraz "nośniki energii" (o 0,7%). Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1% r/r. Największe wzrosty wystąpiły w dziale "zdrowie" (o 2,6%) i "restauracje i hotele" (o 1,2%).

W ujęciu miesięcznym największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,4%) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,3%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i 0,02 pkt proc. Podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,3%) oraz mieszkaniem (o 0,1%) podniosły ten wskaźnik po 0,02 pkt proc., podano również.

>>> Czytaj też: Sławiński: Nie ma powodu do prowadzenia niekonwencjonalnej polityki pieniężnej w Polsce