Indeks Euro Stoxx 600 traci 0,3 proc. Niemiecki DAX idzie w dół o 0,2 proc. Francuski CAC 40 spada 0,1 proc. Kontrakt na S&P 500 spada o 0,5 proc., sugerując spadkowe otwarcie sesji na Wall Street.

Po silnych, 5 proc., wzrostach w środę, w czwartek spadają ceny ropy naftowej. Brent idzie w dół o 1 proc. i wyceniana jest na 39,5 dolarów za baryłkę. W środę do zakupów ropy skłaniały dane z USA, wskazujące na spadek zapasów surowca w USA. Gorszy wydźwięk miały jednak czwartkowych dane, z których wynika, że rośnie eksport ropy naftowej z Iraku.

Na rynku walutowym wciąż umacnia się japoński jen, który jest na najsilniejszym poziomie w stosunku do dolara od 17 miesięcy. Kurs USD/JPY zbliżył się do poziomu 108,5. Inwestorzy traktują japońskiego jena jako tzw. „bezpieczną przystań” i jego wartość rośnie w okresach wzrostu niepewności na rynkach.

Dolar osłabia się w stosunku do euro, kurs EUR/USD spada do poziomu 1,137 po publikacji raportu z marcowego posiedzenia Fed. Z „minutes” wynika, że członkowie Fed w trakcie marcowego posiedzenia rozmawiali na temat podwyżki stóp procentowych w USA w kwietniu, padły jednak głosy sprzeciwiające się takiemu rozwiązaniu.

Reklama

ROŚNIE EKSPORT ROPY NAFTOWEJ Z IRAKU

Eksport ropy naftowej z portów połażonych na południu Iraku wzrósł w kwietniu do średnio 3,49 mln baryłek dziennie. Iracki eksport wzrósł tym samym w porównaniu z marcem, kiedy to eksport surowca z tego kraju wyniósł średnio 3,28 mln baryłek dziennie. Przedstawiciel irackiej South Oil Company, odpowiedzialnej za eksport ropy z Iraku, stwierdził, że wolumeny eksportowanej ropy w marcu oraz w kwietniu są wyższe od oczekiwań.

FED ZASTANAWIAŁ SIĘ NAD PODWYŻKĄ W KWIETNIU, PADŁY JEDNAK GŁOSY SPRZECIWU – „MINUTES”

Członkowie Fed w trakcie marcowego posiedzenia rozmawiali na temat podwyżki stóp procentowych w USA w kwietniu. Kilku z nich stwierdziło, że taka decyzja byłaby niewskazana, jednak pozostali zasugerowali gotowość do takiego ruchu.

„Kliku członków FOMC wyraziło przekonanie, że ostrożne podejście do podwyżek stóp procentowych +byłoby rozsądne+ i wskazali, że podwyżka w kwietniu mogłaby sprawić wrażenie nadmiernego pośpiechu ze strony Fed” – napisano w raporcie z marcowego posiedzenia Fed.

EBC W MARCU DYSKUTOWAŁ GŁĘBSZĄ OBNIŻKĄ STÓP PROCENTOWYCH – „MINUTES”

Europejscy bankierzy centralni w trakcie marcowego posiedzenia dyskutowali nad głębszą obniżką stóp procentowych. Z raportu wynika, że ostatecznie zdecydowali oni, że obniżka o 10 pkt bazowych była „na razie właściwa”, nie wykluczyli jednak, że kolejna obniżka nastąpi, jeśli utrzymywała się będzie presja deflacyjna. Członkowie EBC zastanawiali się również, czy w przypadku głębszej obniżki stopy depozytowej nie byłoby wskazany wyłączenie z niej części depozytów.

EBC WCIĄŻ ZDETERMINOWANY DO DZIAŁANIA JEŚLI BĘDZIE ONO KONIECZNE - CONSTANCIO

Europejski Bank Centralny będzie dalej robił „wszystko co konieczne”, aby osiągnąć trwały wzrost gospodarczy w strefie euro – powiedział w czwartek wice przewodniczący EBC Vitor Constancio. Stwierdził on również, że luzowanie polityki monetarnej, w tym zwiększenie skali luzowania ilościowego, było konieczne wobec zagrożeń dla gospodarki strefy euro związanych między innymi z silnym spadkiem cen ropy naftowej.

NIESPODZIEWANY WZROST CHIŃSKICH REZERW WALUTOWYCH

Rezerwy walutowe Chin wzrosły niepodziewanie w marcu sugerując spadające tempo odpływu kapitału z chińskiej gospodarki. Zapasy walutowe Chin wzrosły w marcu o 10,3 mld dolarów do 3,21 bilionów dolarów. Jest to pierwszy od pięciu miesięcy wzrost rezerw walutowych w Chinach. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się, że rezerwy walutowe Chin spadły w marcu o 6,3 mld dolarów.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 9 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 267 tys. z 276 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,191 mln w tygodniu, który skończył się 26 marca. Tutaj spodziewano się 2,170 mln osób.

DOBRY POCZĄTEK ROKU SAMSUNGA

Samsung Electronics zaliczył bardzo dobry kwartał. W pierwszych trzech miesiącach 2016 r. zysk operacyjny tego południowokoreańskiego producenta elektroniki użytkowej, wyniósł 6,6 biliona wonów, czyli 5,7 miliarda dolarów - podał Samsung w czwartek we wstępnych danych za I kwartał. Analitycy oczekiwali słabszego wyniku i zysku 5,53 biliona wonów. Sprzedaż w pierwszym kwartale 2016 wyniosła 49 bilionów wonów. Tu również wynik okazał się lepszy od prognoz rynkowych, bo te były na poziomie 48,8 biliona wonów. (PAP)