Ekonomista: Program 500 plus to powód do wstydu. Przerażające, że popiera go większość Polaków

20 kwietnia 2016, 18:19 | Aktualizacja: 24.12.2016, 17:11
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
rozwód, dziecko

rozwód, dzieckoźródło: ShutterStock

Program 500+ przypomina trochę sytuację, w której mało rozsądny rodzic nieustannie obdarowuje cukierkami dziecko, które tego się oczywiście bardzo domaga. Pociecha nie rozumie, że konsekwencje takiej przyjemności w dłuższym terminie to np. próchnica i cukrzyca. A słodycze kosztują! - pisze w opinii Sergiusz Prokurat, ekonomista, prezes think tanku SCCD.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (716)

  • nm(2019-08-13 12:48) Zgłoś naruszenie 20

    szanowny ekonomisto czy tez raczej ekonomie -- czy mozesz nam tutaj wyliczyc jakie nowoczesne kraje swiata nie pomagaja rodzicom wychowywac nowych obywateli w formie roznego rodzaju ulg czy zasilkow -- no postaraj sie troche -- albo spadaj z takimi tekstami --pozdrawiam

    Odpowiedz
  • asad(2019-08-07 21:33) Zgłoś naruszenie 10

    1 Dieci sa wlasnoscia panstwa - panstwo chce miec dzieci niech placi 2co to jest 500+ jak na lrki dla dszczura idzir 70 PLN tygodniowo i to po zanjaomosci 3 program mial za zadanie zeby te kobiety ktore jeszcze moga urodzic dziecko zdecydowaly sie na dziecko - bo o wzroscie dzietnosci mozna zapomniec

    Odpowiedz
  • Wielodzietny Brukselczyk na bezrobociu. (2019-08-01 21:16) Zgłoś naruszenie 60

    Dlaczego więc finansowe plusy na dzieci w Unii są jeszcze większe? Jakaś ta Unia duraczana, że zaprzecza takiemu mundremu profesorowi.

    Odpowiedz
  • emigrant głosuje nogami (2019-08-01 21:08) Zgłoś naruszenie 60

    Socjal w Polsce jest jednym z niższych w Unii. Niech więc profesorek zawstydza tę cześć Unii, która socjalem powinna być zawstydzona bardziej.

    Odpowiedz
  • Szary człowiek(2019-07-15 08:58) Zgłoś naruszenie 30

    Pan Autor-ekonomista celowo lub nie przyjmuje błędne założenia. I tak np. armię urzędników i tak zatrudniamy, więc skąd kilkusetmilionowy koszt administrowania 500+? A czy Pan Autor zbadał jak w skali mikro i makro wpływają takie transfery na gospodarkę? Podobnie jak politycy manipuluje Pan danymi Drogi Autorze. Inny ekonomista, przyjmując inne założenia będzie miał radykalnie inny wynik. Tak naprawdę, to nie przypominam sobie żadnego "geniusza" ekonomii, który przewidywałby różne krachy i perturbacja. Za to po takich zdarzeniach zawsze było pełno mądralińskich, którzy wskazywali jakie były te przyczyny oraz udowadniali, że przecież od dawna to przewidywali.

    Odpowiedz
  • prywaciarz(2019-07-11 14:59) Zgłoś naruszenie 30

    ludzie darmowe szkoly studia opieka lekarska to rozdawnictwo zrezugnujcie z tego. ja place za siebie u lekarza i w szpitalach dzieci chodza do prywatnych szkol Mowiem wam robcie tak ja

    Odpowiedz
  • Autor(2019-07-11 07:38) Zgłoś naruszenie 10

    ałtor rzyt antyPOlski

    Odpowiedz
  • kibicmk(2019-07-05 00:28) Zgłoś naruszenie 30

    Ten artykuł jest z kwietnia 2016!!! wiele złych rzeczy wymienionych przez autora się nie sprawdziło, deficyt mniejszy niż za poprzednich rządów a jeszcze pomoc gotówka dla polskich rodzin jest - wole taką sytuację dodam na koniec, że nie jestem beneficjentem żadnego 500+ lub innych plusów

    Odpowiedz
  • Andre(2019-07-04 12:54) Zgłoś naruszenie 20

    wychowanie dziecka kosztuje znacznie wiecej niż 500 zł/miesiac, to wie każdy kto ma dzieci ten program tylko pomaga ekonomicznie rodzinom które podejmuja ten wysiłek

    Odpowiedz
  • anonim(2019-06-28 11:25) Zgłoś naruszenie 01

    Wszystko się zgadza z ekonomicznego punktu widzenia: Użytecznością są glosy wyborców i przez starannie dobrane analizy programy społeczne kierowane są do właściwych grup społecznych. To co w artykule napisano to też prawda jednak to użyteczność z niższym priorytetem niż głos wyborców i trwanie przy władzy.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2019-06-12 20:07) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawe ilu krytyków 500+ bierze pod uwagę fakt, że 500+nie zwiększyło procentowo wydatków socjalnych Państwa Polskiego ( dane z radia Wnet )

    Odpowiedz
  • Andrzej(2019-06-12 20:02) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawe ilu krytyków 500+ bierze pod uwagę fakt, że 500+nie zwiększyło procentowo wydatków socjalnych Państwa Polskiego ( dane z radia Wnet - radio polecam dla rozumiejących ze słuchu)

    Odpowiedz
  • ekonomistka(2019-06-07 10:28) Zgłoś naruszenie 10

    "przed wdrożeniem programu dzietność na poziomie 1,3, co oznaczało, że sto kobiet rodziło 130 dzieci, po wprowadzeniu programu poziom 1,45 – sto kobiet rodzi 145 dzieci. W sposób istotny, wyraźny ten program zadziałał. A to, że jest mniejsze ubóstwo, wreszcie zlikwidowaliśmy coś, co było najtrudniejszą i najgorszą zmorą ostatniej transformacji. To były te głodne dzieci, żyjące w strasznej biedzie. Dziś możemy powiedzieć, że ten problem został zlikwidowany"

    Odpowiedz
  • Orka(2019-06-05 00:22) Zgłoś naruszenie 10

    Popieram zdecydowanie te 500+, moim zdaniem jest to bardzo potrzebny zastrzyk pieniędzy dla polskich rodzin, które zostały sprowadzne niesamowicie do ubóstwa przez poprzednie rządy, sam mam 2 dzieci wyższe wykształcenie i poznałem trochę życia, zaznaczam, że nie załapuję się na 500+, ale wiem jak by mi się przydały wcześniej gdy z żoną zaczynaliśmy od zera. Za wspaniałych poprzednich elyt, pracowałem ja, żona i ledwo koniec z końcem wiązaliśmy, owszem byli tacy co bardzo dobrze prosperowali, ale to były przeważnie dzieci byłych prominentów, urzędasów, osoby powiązane z poprzednimi rządami i nowych popleczników, układ gonił układ, nie do przebicia. Masa ludzi pracowała za grosze, a ustawieni zarabiali lekką rączką tysiące. Wolę teraz dać podatki na 500+ młodym na start, nawet jeżeli jakiś odsetek tych pieniędzy pójdzie na marne, tego się nie uniknie, niż przewalić kasę na cwaniaków w białych kołnierzykach czy oddawać to obcym Pańtwom.

    Odpowiedz
  • Tomek(2019-05-31 02:16) Zgłoś naruszenie 40

    I co drodzy ekonomiści za dychę? 500 plus miał utopić budżet, prawda? Nic takiego nie miało miejsca. Wręcz przeciwnie nasza gospodarka rozwija się zawrotnym tempie. Do tego mamy rekordowo niskie bezrobocie. Brawo rząd!

    Odpowiedz
  • Ann(2019-05-31 00:53) Zgłoś naruszenie 30

    500 plus przez 18 lat (do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności) daje kwotę 108 tys zł !!! Krótko mówiąc połowę kosztów wychowania dziecka (szacuje się je na 200-225 tys zł) otrzymujemy od państwa. Ale trzeba zaznaczyć, że tak jest dopiero od niedawna. Za poprzednich rządów rodzice nie dostawali prawie nic. Dobrze, że chociaż w jakimś stopniu państwo stara się pomóc polskim rodzinom. Wielki plus dla tego rządu! Jedyny rząd od 1989 roku, który stara się wspierać zwykłych, szarych obywateli.

    Odpowiedz
  • Polak(2019-05-31 00:07) Zgłoś naruszenie 70

    Jak komuś nie pasuje to niech tych pieniędzy nie bierze. Niestety znam takich baranów, którzy strasznie narzekają na ten program, ale jak było przyjmowanie wniosków o 500+ to pierwsi się ustawili w kolejce. Żenada! Jak nie popierasz to nie bierz tej kasy! Gadać w necie to sobie każdy potrafi, bo to nic nie kosztuje. Bądź wierny swoim poglądom i nie bierz kasy z 500+.

    Odpowiedz
  • Mika(2019-05-30 23:47) Zgłoś naruszenie 30

    Artykuł jest z kwietnia 2016 roku i co? I nic się nie sprawdziło z tych waszych prognoz. Przeproście "ekonomiści" :)

    Odpowiedz
  • TTT(2019-05-23 08:23) Zgłoś naruszenie 14

    Wole sam decydować co zrobię ze swoimi pieniędzmi. To co robi PIS to zwykła kradzież moich pieniędzy. Gdyby nie to każdy podatnik miałby do dyspozycji 2 tys. rocznie więcej. Tyle nam kradnie PIS

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gość(2019-05-22 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda, że nie przeliczył Pan 500+ na szpitale, służbę zdrowia itp, zamiast 500+ byłabym za wprowadzeniem bezpłatnej opieki zdrowotnej dla wszystkich dzieci i niepełnosprawnych, dostępnej natychmiast w razie potrzeby, a nie w terminie do 2 lat (wnuczka wiek 3 lata na usunięcie trzeciego migdała na NFZ czekałaby 2 lata we Wrocławiu i 6 miesięcy w Kaliszu, paranoja bo groziła jej głuchota, zabieg został wykonany prywatnie za 3,5 tys. zł:)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz