Ekonomista: Program 500 plus to powód do wstydu. Przerażające, że popiera go większość Polaków

20 kwietnia 2016, 18:19 | Aktualizacja: 24.12.2016, 17:11
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
rozwód, dziecko

rozwód, dzieckoźródło: ShutterStock

Program 500+ przypomina trochę sytuację, w której mało rozsądny rodzic nieustannie obdarowuje cukierkami dziecko, które tego się oczywiście bardzo domaga. Pociecha nie rozumie, że konsekwencje takiej przyjemności w dłuższym terminie to np. próchnica i cukrzyca. A słodycze kosztują! - pisze w opinii Sergiusz Prokurat, ekonomista, prezes think tanku SCCD.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (710)

  • tomi wajomi(2019-04-07 07:00) Zgłoś naruszenie 4087309

    Ciesze sie strasznie ze pieniadze z moich podatkow zamiast do mafi VATowskich i mafi reprywatyzacyjnych ida na Polskie dzieci. Nie wstydze sie tego. Jestem z tego super dumny.Wiekszosc Polakow powiera program bo wiekszosc Polakow jest jego beneficjentem. 500+ faktycznie oddzialywuje pozytywnie na dzietnosc i demografie. Gdyby nie ten program to dzietnosc byla by ponizej 1,3 (niedowiarki sprawdzcie probnozy GUS z roku 2014), a jest prawie 1,6 co jest bardzo duzym sukcesem w skali kraju. Oby tak dalej.

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • na drzewach zamiast liści(2016-04-20 20:20) Zgłoś naruszenie 32233174

    Z socjalistami nie da się dyskutować. Ich mentalna baza oparta jest na filarach typu `dajcie`, `im zabierzcie`, `podzielcie się`. Żadna dyskusja nie pomoże. Dotyczy to owych 80% Polaków pięknie potwierdzone przez 80% komentarzy pod artykułem

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • czarny(2016-04-22 07:58) Zgłoś naruszenie 31021152

    Patrząc na komentarze nasuwa się stwierdzenie: Nie ma to jak rozmowa ekonomisty z domowymi socjologami... Ekonomista przedstawia Wam że aby dostać 500 trzeba zabrać 700 i że 500 zł nie zapładnia, a Wy swoje, że 500 się należy bo przyjdzie Tatar czy Syryjczyk, a poza tym to Tusk i Kulczyk. Każdy z Was myśli że te 500zł to skąd się bierze? I jak myślicie na co zostanie wydane? Bogatemu nie zrobi różnicy. Dzietność poprawi tylko gdy jedno z rodziców zarabia bardzo mało, a drugie średnią krajową. Dzięki temu ona rzuci pracę, bo 2x500 to i tak jej pensja. Ale zaraz, przecież jak ona rzuci pracę, to z kogo będą ściągać podatki na te 500? To się dodrukuje lub puści obligacje. Ale to przecież inflacja, koszty obsługi długu, mniej inwestycji = mniejsze zarobki. Zaraz ale to oznacza zmniejszenie dzietności. I koło się zamyka. Ale 500 już nie da się cofnąć i katastrofa gotowa.

    Pokaż odpowiedzi (17)Odpowiedz
  • Alek(2016-04-21 23:30) Zgłoś naruszenie 2633177

    W dynamice ekonomicznej wystepuja dwa okresy: krotki i dlugi. To co jest dobre w krotkim nie zawsze musi byc dobre w dlugim i na odwrot. Na razie mamy bal w okresie krotkim (tylko 6 miesiecy, wiec ekonomicznie jest to okres krotki), 80% gawiedzi sie cieszy i klaska w rece. O czym gawiedz jeszcze nie wie, bo nie czuje to, ze powoli i nieublaganie okres krotki bedzie sie stawal okresem dlugim. Prawdziwa kobra rozegra sie na naszych oczach (i gawiedzi). Ja, matuzalem, pamietam taka sytuacje za gierkowszczyzny (wszystko juz bylo mowil Ben Akiba); Najpierw bylo fajnie, rownoczesnie wystrzelila i konsumpcja i inwestycje (uwaga! dokladnie to samo jest planowane obecnie), potem nastapily nadkonsumpcja i przeinwestowanie, utracono kontrole finansowania dlugow i czym sie to zakonczylo to wielu moich rowiesnikow pamieta - calkowita katastrofa ekonomczna. Kiedy slysze o tych piramidalnych (nomen omen) pomyslach inwestycyjnych a jednoczesnie o 500zl na dziecko, placy podstawowej, kwocie wolnej od podatku, obnizeniu wieku emerytalnego, rekompensowaniu strat frankowiczow - mysle sobie. ci co rzadza moga nie znac dobrze ekonomii ale wiekszosc z nich raczej pamieta tamte czasy i jakies wnioski z nich powinni wyciagac. Tym bardziej, ze konsekwencje okresu dlugiego pokaza sie jeszcze przed nastepnymi wyborami.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • kibic(2016-04-20 19:46) Zgłoś naruszenie 24812476

    Całkiem dobry tekst autorze, ale nie licz na zrozumienie ani na większą liczbę głosów "za". Niestety pisotrolle ciebie zaatakują, problem w tym że nie przedstawią żadnych merytorycznych analiz...nie bo nie i to jest ich cała wiedza.

    Pokaż odpowiedzi (15)Odpowiedz
  • Bezradny Anatol(2016-09-19 18:28) Zgłoś naruszenie 23692405

    Większość produkujących obecnie dzieci w celu otrzymania 5 stówek nie zdaje sobie sprawy ze to ich dzieci będą w przyszłości balastem i beneficjentami kas zapomogowych. Nie ma możliwości oszukania struktury demograficznej i społeczeństwa, po prostu nie ma.

    Pokaż odpowiedzi (10)Odpowiedz
  • rozpacz i tyle(2016-04-21 11:00) Zgłoś naruszenie 2066720

    Rozdawnictwo 500+ to pieniądze wyrzucone w błoto! Skorzysta szara strefa, bo ludzie nie będą walczyć o 100-200 zł podwyżki, bo wolą 500 zł, wręcz odwrotnie jeszcze bardziej obniżają dochody na korzyść dostania pod stołem, bo wtedy dostaną 500+, a ile osób świadczy niezarejestrowane usługi, formalnie będąc bezrobotnymi, też dostaną 500. Rząd który to wymyślił albo nie ma wyobraźni albo nie zna życia w tym kraju. Tam, gdzie dużo krętactwa dzieci należy wspierać SYSTEMOWO poprzez darmowe wyprawki szkolne, podręczniki, kolonie itd.A co z tymi, którzy mają jedno dziecko, czy to dziecko nie je, nie potrzebuje ubrań i zabawek, co z samotnymi matkami, czy ich dzieci wg. rzeczniczki pis nie powinni w ogóle przyjść na świat, bo są gorsze? Kompromitacja i brak odpowiedzialności.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Karol(2016-12-07 14:56) Zgłoś naruszenie 2016137

    To powszechny system emerytalny zepsuł Europejczyków. Każdemu należy się skromne zabezpieczenie na wypadek niedostatku, ale jeżeli jest ono na koszt podatników, to ma łagodzić "ból", ale go całkiem nie eliminować. Tymczasem z emerytury uczyniono zamiast okresu troski i zmartwienia o samego siebie (dla tych co nie dbali o swoja przyszłość), miraż dozywotnich wakacji bez trosk i obowiazków. "Oby tylko zdrowie dopisało". Tymczasem starośc maja zabezpieczać oszczędności (u nielicznych) oraz DZIECI (u wszystkich). Posiadanie dzieci stało sie zamiast zadbaniem o siebie zasługą. "Patrzcie, mam dzieci, patrzcie poszedłem do pracy, ugotowałem sobie obiad, umyłem się, posprzątałem mieszkanie. Tyle roboty wykonałem. Patrzcie : nie musicie mi sprzątać mieszkania, gotować mi obiadu. Musicie mi to wynagrodzić. 500 zł za zadbanie o samego siebie" Chińczycy nie potrzebują programów wspierających rozrodczość. wręcz przeciwnie. Nie mają ubezpieczeń społecznych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista(2016-04-28 01:10) Zgłoś naruszenie 2006418

    Bardzo dobry artykuł! Przez ten program dziura w budżecie będzie jeszcze większa. Pieniądze w dużej mierze trafią do rodzin patologicznych gdzie będą rodzić się kolejne dzieci, które będą w 90% również patologiczni (może właśnie taki jest tego cel?. Głupim narodem będzie łatwiej manipulować i w demokracji głupich będzie więcej więc będą mówić mądrzejszym co mają robić. Sam mam 29 lat mieszkam i pracuję za granicą od kilku lat i nie zamierzam mieć dzieci chociaż byłoby mnie na mnie stać, Po prostu nie chcę mięć dzieci z wielu powodów m.in. jest to moja wygoda, to raz dwa nie chciałbym żeby moje dzieci musiały pracować jak niewolnicy, żeby spłacać później zaciągnięte długi przez nieudolnych polityków.

    Pokaż odpowiedzi (14)Odpowiedz
  • Jarek(2016-11-19 08:53) Zgłoś naruszenie 1942355

    jak widze te tępe posty - proPisowsko - rydzykowych ciemnot to mi uszy więdną ... te wyliczenia to czysta ekonomia - zobaczycie jak was puści pis z torbami i wasze dzieci - wszystko w tym artykule to czysta PRAWDA a program 500+ to wylacznie kiełbasa wyborcza - nie kumacie tego ? ważne że na świątynie się kasa znajduje ....

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • FINANSUJEMY PRZYSZLYCH EMIGRANTOW I PATOLOGIE(2016-05-19 18:01) Zgłoś naruszenie 1941238

    JEST TYLKO JEDEN PROBLEM - DZIECI OTRZYMUJACE 500+ TO PRZYSZLI EMIGRANCI LUB PATOLOGIA, KTORA ZOSTANIE W KRAJU, JEDYNYM EFEKTEM 500+ BEDZIE WZROST IMPORTU Z CHIN :)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Karol(2016-04-21 11:59) Zgłoś naruszenie 1914250

    500plus to chwyt ponizej pasa, ktory dal PIS glosy na wladze. Czesc elektoratu, ktora na to poszla sprzedala swoja wolnosc za 500 PLN, bo dla niej nie jest ona wiele warta. Problem w tym, ze ta sprzedaz objela wszystkich, czyli te reszte, ktorej w pierwszej lini przyjdzie za to zaplacic. Jestesmy w pulapce prekariatu i populistycznego rzadu, ktory on sobie wybral, jakby dotyczczas nie bylo wystarczejacej oslony socjalnej. Ekonomista popierajacy ten ze wszech wzgledow szkodliwy nonsens sprzeniewierza sie etyce zawodowej.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • mnhu(2016-04-20 22:56) Zgłoś naruszenie 1888175

    Grecja coraz bliżej ... :(

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • XXL REALIA(2016-04-25 10:21) Zgłoś naruszenie 1825119

    Ciemny lud ażeby dostać 500 tu i teraz zagłosuje nawet na małpę, wcale nie zastanawiając się co dalej.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • limes(2016-04-26 21:43) Zgłoś naruszenie 1786112

    Czy wyście zidiocieli czy tacy sie urodziliście ci samotni single to nie bezrobotni którzy pija piwko pod nocnym tylko zapiepszaja całę zycie zarabiają wiecej niz trzy wielodzietne rodziny i to oni marnować bedą pieniadze na podatki na utrzymanie waszych dzieci i odechciewa sie im zakładania własnych rodzin gdy pomyślą ze ich dzieci musiały by dorastac wśród takich idiotów jak wy - otrząśnijcie sie - zadna z tych wielodzietnych rodzin nie zmarnuje 500+ to jasne i każdy o tym wie - nie o tym mowa - tyle ze to 500+ nie przyniesie oczekiwanych rezultatów - nikt oprócz samego singla nie pracuje na jego emeryturę tak jak i na emeryturę ojca czy matki dziesięcioosobowej rodziny - oni mogą liczyć na dobrowolna lub pod przymusem prawnym pomoc dzieci - jeśli tylko one same nie beda bezrobotne - zgłupieliscie od actimela czy chipsów !?

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • lol(2016-04-22 01:17) Zgłoś naruszenie 176958

    Zalezy kogo pytaja w badaniach, btw. ludzie są naiwni, wierzą ,że oni za to nie zaplacą

    Odpowiedz
  • sq(2016-04-20 21:52) Zgłoś naruszenie 1760105

    zrezygnować z 500+ oraz zrezygnować z systemu emerytalnego w obecnej postaci!

    Odpowiedz
  • bob(2016-12-07 14:31) Zgłoś naruszenie 171489

    W Izraelu jest 500+ jakie powiano być po prostu odejmowane od podatku osoba pracującym. Jasne dawać zasiłki potrzebującym ale zasiłki a nie ze 500+ się należy bo narobiłem dzieciaków

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • fuqu(2016-04-20 22:58) Zgłoś naruszenie 1659353

    Zawsze mnie to zastanawiało. No dobra wprowadzimy 5000+, a co mi tam 50 000+. Dzietność wzrośnie do 15 (Każda kobieta urodzi 30 dzieci, a niech jej będzie, jak płacą). Za 100 lat będzie nas 1,5 miliarda na 320 tys km2. Prawie 7000 POLAKÓW przeciętnie na km2 CAŁEJ POLSK ( w miastach 80 000/km2) . No i fajnie!, Qrcze, jak ja się cieszę, że tego nie dożyję!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • tygrys_myszowaty(2016-04-21 09:29) Zgłoś naruszenie 1651106

    Fajny artykuł. Ale brakuje w nim konkluzji. 27% VAT w 2017.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz