«Tak zwany roztwór modelowy (imitujący skażoną wodę na Fukushimie-1) zostal zbadany, osiągnieliśmy pozytywne wyniki», - skomentował Kryukov.

Po wypadku na elektrowni Fukushima w 2011 r. doszło do bezprecedensowej sytuacji – gygantyczna ilość płynnych odpadów radioaktywnych zaczeła się zbierać w jednym miejscu w objętości ponad 1 miliona metrów sześciennych. Koncentracja trytu dzisiaj przewysza ustalone przez Światową Organizację Zdrowia normy 100-krotnie.Stosowane przez Fukushima Daiichi TEPCO system ALPS (Advanced Liquid Processing System) pozwala likwidować około 62 materiałów radioaktywnych z wyjątkiem trytu, co nie pozwala je bezpecznie zrzucić do Pacyfiku.

Co dotyczi możliwości wykorzystania rosyjskich technologii oczyszczania na Fukushimie-1, według Kryukova, zależy to od decyzji japońskiej strony. Zaznaczył też, że potrzebne jest odbudowanie dużego kompleksu oczyszczania wody. «Trzeba tam odbudować cały zakład pzremysłowy», - dodał.

Półtora roka temu, jesienią 2014 r. rząd Japonii wybrał Rosatom i Instytut radowy w im.Chłopina i jako partnera w budowaniu demonstracyjnego projektu po oczyszczaniu radioaktywnej wody. Według przedstawicieli korporacji Rosatom, jest to unikatowe urządzenie, charakterystyczne niskim użyciem energii w odróżnieniu od analogów zagranicznych.

Rząd Japonii planuje uruchomic reaktory, zawieszone po wypadku w Fukushimie, w 2030 roku w celu wytwarzania około 20% krajowej energii elektrycznej.

------

Polska Agencja Prasowa S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treści zlecone przekazane do publikacji i oznaczone w serwisie jako "Centrum Prasowe”