Właściciele banków w Polsce, głównie z Europy Zachodniej, w obliczu spowolnienia gospodarczego będą coraz chętniej pozbywać się aktywów - mówi prezes PZU Michał Krupiński. Podkreślił, że ewentualnym inwestorem mogą być podmioty skupione wokół grupy PZU.

"Właściciele banków w Polsce, głównie pochodzący z Europy Zachodniej, w obliczu spowolnienia i własnych kłopotów będą coraz bardziej skorzy do pozbywania się aktywów. Jak będą takie możliwości na rynku, Polska będzie starała się zwiększać udział polskich instytucji w sektorze bankowym. Udomowienie banków jest bardzo ważną częścią programu rządowego. Ewentualnym inwestorem będą podmioty skupione wokół grupy kapitałowej PZU" - zaznaczył szef PZU.

Zastrzegł jednak, że na razie jest zbyt wcześnie na konkretne deklaracje. "Nie możemy opierać się jedynie na spekulacjach rynkowych i medialnych" - dodał.

Szef PZU pytany o sprzedaż do 10 proc. akcji Pekao przez Unicredit, nie chciał komentować sprawy. Nie ujawnił też, czy PZU brał udział w tej transakcji.

>>> Czytaj więcej: Prezes PZU: Rozważymy przejęcie Pekao i Raiffeisena [WYWIAD]

We wtorek UniCredit poinformował, że chce sprzedać do 10 proc. akcji banku Pekao. Zaznaczono, że budowa księgi popytu miała zacząć się natychmiast. Oferta została skierowana do określonych inwestorów instytucjonalnych. "Oferta pozwoli UniCredit na dalsze wzmocnienie pozycji kapitałowej przy utrzymaniu kontroli nad spółką" - napisano w komunikacie. Ponadto UniCredit poinformował o 90-dniowym okresie tzw. lock-up w stosunku do pozostałych udziałów w Pekao - zobowiązaniu do niesprzedawania akcji z pozostałego pakietu.

Wystawiony na sprzedaż pakiet akcji Pekao rozszedł się na pniu. W nocy z wtorku na środę UniCredit podał, że sprzedano ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę. Wskazano, że inwestorzy uzyskali premię w wysokości ok. 6 proc. w stosunku do rynkowej ceny z zamknięcia w dniu ogłoszenia oferty.

Rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz mówił w środę PAP, że KNF interesuje się planami grupy w stosunku do inwestycji w Polsce.

Po zakończeniu transakcji UniCredit nadal będzie posiadał pakiet kontrolny udziałów w Pekao odpowiadający 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki.

Wcześniej we wtorek UniCredit z powodzeniem sprzedał 10 proc. udziałów w FinecoBank, z której grupa uzyskała ok. 328 mln euro.

>>> Czytaj też: KNF interesuje się planami UniCredit w Polsce. Co dalej z bankiem Pekao?