Dwudniowy KONGRES 590 odbędzie się 17 i 18 listopada w nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Kongres, który organizuje pan prezydent, i na który zostałem też zaproszony, ma na celu przybliżenie małym i średnim przedsiębiorcom wszystkich rozwiązań, które mają im służyć - zarówno od strony gwarancji, od strony kredytów, ale też środków unijnych, środków na eksport, dyplomacji eksportowej, a przede wszystkim również wsparcia od strony zmniejszenia obciążeń biurokratycznych i związanych z interakcją ze skarbówką" - powiedział Morawiecki na antenie TVP1.

Wyjaśnił, że 590 to pierwsze trzy cyfry kodu kreskowego na produktach, które są wyprodukowane w Polsce.

"Bardzo się cieszę, że pan prezydent zainicjował kongres dla małych i średnich firm, bo małe i średnie firmy jak w soczewce skupiają całą polską gospodarkę" - mówił wicepremier. Jak wskazał, pochodzą one z różnych branż, mają kłopoty, jak reszta gospodarki - mają obciążenia biurokratyczne, zmagają się z konkurencją z zagranicy, ale i krajową.

Wicepremier odniósł się też do zapowiadanego ogłoszenia podczas kongresu konstytucji dla biznesu. "Właśnie na tym ma to polegać, aby ułatwić przedsiębiorcom życie" - podkreślił. Podał przykład: "Przychodzi kontrola do firmy dzisiaj i kontroler przegląda wszystkie dokumenty, dokumenty księgowe, i stwierdza, że w związku z aktualnym stanem prawnym przedsiębiorca wszystko wykonuje we właściwy sposób. Pół roku później przychodzi następna kontrola i dopatruje się jednak pewnych problemów, i dzisiaj nakłada karę na tego przedsiębiorcę nie tylko za te ostatnie pół roku, ale jeszcze za wcześniejsze nawet pięć lat".

Jego zdaniem "taka sytuacja będzie wykluczona, będzie niemożliwa".

"Drugi przykład - dzisiaj przedsiębiorcy mają problem z interpretacją dotyczącą VAT-u dla posiłków na wynos - czy to jest 5 proc., czy to jest 8 proc., bo jedne urzędy interpretowały tak, inne inaczej. Chcemy wprowadzić zasadę, że interpretacja, która będzie powieszona na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, będzie wiążąca i nie będzie można odejść od niej" - mówił wicepremier.

Podkreślił, że takie zasady dadzą absolutną pewność przedsiębiorcom wobec prawa, "a to jest to, czego oni potrzebują".