"Negocjacje dotyczące zbycia części aktywòw Lotosu trwają cały czas. W pierwszym kwartale 2021 roku nastąpi pierwszy odsiew części naszych partnerów negocjacyjnych, a w pierwszym miesiącu II kwartału, czyli w kwietniu, będzie konkretna decyzja, z kim rozmawiamy dalej" - powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews po briefingu.

"Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie tego wszystkiego, czyli sprzedaży pakietu rafinerii w Gdańsku, biznesu asfaltowego i segmentu stacji paliw w jeden pakiet negocjacyjny, ale ostatecznej decyzji jeszcze w tej sprawie nie ma" - dodał.

Prezes zaznaczył, iż najważniejszą sprawą jest znalezienie partnera pozwalającego na dalszy rozwój.

W lipcu br. Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez Komisję problemy w zakresie konkurencji PKN Orlen zaproponował m.in. zbycie 30% udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, zbycie dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80% sieci Lotos, oraz zaopatrywanie tych stacji w paliwa silnikowe oraz sprzedaż wynoszącego 50% udziału Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, którą posiada on razem z BP.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Wojciech Żurawski

(ISBnews)