W raporcie, który został sporządzony przez doradców restrukturyzacyjnych z firmy MGW Corporate Consulting Group podkreślono, że pierwszy kwartał 2021 r. obfitował w największą w historii liczbę otwartych postępowań restrukturyzacyjnych.
"Dynamika poprzedniego sezonu nabrała jeszcze większego tempa wraz z początkiem br. Monitor Sądowy i Gospodarczy podaje, że w pierwszym kwartale 2021 roku odnotowano 394 tego typu decyzji ze strony przedsiębiorców, co przekłada się na ponad 25-proc. wzrost względem wskaźników za poprzedni kwartał" - podkreślono.
Autorzy przypomnieli, że w drugim kwartale 2020 r. otwarte postępowanie restrukturyzacyjne ogłosiło 117 firm, w trzecim 222 przedsiębiorstwa, a w czwartym kwartale 2020 roku 213 firm.
"Mając jednak na uwadze szczyt trzeciej fali pandemii oraz utrzymujące się ograniczenia prognozujemy, iż w kolejnym kwartale ilość otwieranych postępowań może przekroczyć 400 firm" - czytamy w raporcie.
Dodano, że ta prognoza może być tym bardziej uzasadniona, iż drugi kwartał będzie ostatnim, w którym możliwe będzie wykorzystanie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, które stanowi najczęściej wybieraną formę postępowania.
W raporcie wskazano, że najwięcej postępowań w pierwszym kwartale otwarto w woj. mazowieckim (95), na kolejnych miejscach znalazły się województwa wielkopolskie (44), śląskie (42) i łódzkie 29. Najmniej postępowań ogłoszono w opolskim - 4, świętokrzyskim 5, lubuskim 10 i podkarpackim - 11.
"Dokonując analizy ilości otwieranych postępowań w przeliczeniu na ilość firm zarejestrowanych, prym wiedzie województwo podkarpackie, w którym odnotowano najwięcej niewypłacalności. Na drugim miejscu, podobnie jak w poprzednim raporcie, uplasowało się województwo warmińsko-mazurskie. Znacząco jednak wzrósł odsetek firm otwierających postępowanie w województwie lubelskim oraz łódzkim" - czytamy w raporcie.
Autorzy dodali, że wysokie pozycje utrzymują również woj. mazowieckie i wielkopolskie. Zwrócono jednak uwagę, że istotny spadek - jako jedno z nielicznych województw - odnotowało województwo warmińsko-mazurskie, które było liderem poprzedniego rankingu.
Patrząc z perspektywy branż, zgodnie z raportem, największe problemy przeżywa obecnie rolnictwo. "W pierwszym kwartale 2021 roku obraz wyłaniający się z analizy danych wskazuje, że nadal trwa pogłębiający się kryzys w branży rolniczej. Wzrost w pierwszym kwartale ilości otwieranych postępowań o prawie 45 proc. wydatnie świadczy o tym, że obserwowane już od wielu kwartałów problemy tej branży nie zmieniają się" - podkreślono.
Dodano, że największe problemy wśród tej grupy przedsiębiorców odnotowują firmy zajmujące się chowem i hodowlą bydła mlecznego oraz uprawami rolnymi połączonymi z chowem i hodowlą.
Autorzy analizy dodali, że również wysoki procentowo wzrost (także o 45 proc.) odnotowała branża przemysłowa.
Raport wskazał, że największą ilościowo grupę stanowią przedstawiciele "pozostałych usług" oznaczonych kodami PKD od 64 do 96. "Duży udział w tym zbiorze (27 proc.) mają firmy posiadające PKD 69-75 - działalność profesjonalna naukowa i techniczna. Głównymi natomiast branżami otwierającymi postępowania w tej grupie są biura rachunkowe i podatkowe (23 proc.) oraz firmy zajmujące się pozostałym doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (również 23 proc.)" - wymieniono.
W analizie czytamy, że trzecią co do wielkości grupą w ramach "pozostałych usług" otwierają przedsiębiorstwa prowadzące działalność finansową - ponad 10 proc.
Wyjaśniono, że są to głównie spore firmy zarejestrowane w PKD jako działalność holdingowo-finansowa (60 proc.), które zajmują się przede wszystkim udzielaniem innych form pożyczek zarówno osobom fizycznym jak i podmiotom gospodarczym.